Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandzki portal napisał o polskiej szkole w Newry

Irlandzki portal napisał o polskiej szkole w Newry
Portal odwiedził działającą od 10 lat szkołę w Newry. (Fot. Newry.ie/screenshot)
'Lubię mówić po polsku, kocham to. To jestem ja' - oznajmił zwięźle 9-letni Olivier Arczyński, który jest jednym z ponad 100 uczniów Polskiej Uzupełniającej Szkoły w Irlandii. Portal Newry.ie odwiedził lokalną placówkę i obszernie opisał relację ze swojej wizyty.
Reklama

“Urodziłem się w Irlandii, ale moja rodzina pochodzi z Polski. Jak dorosnę, planuję zamieszkać w Polsce, dlatego jest bardzo ważne, żebym umiał mówić i pisać w tym języku” - tłumaczy chłopiec.

Polska Uzupełniająca Szkoła w Newry prowadzi od dekady zajęcia dla dzieci w wieku 3-12 lat, w każdą sobotę od 10:00 do 16:00. Lekcje odbywają się w St Joseph's Boys' High School.

“W ciągu tygodnia uczęszczają do lokalnych szkół, a w soboty uczą się pisać, czytać i mówić w ojczystym języku, a także dodatkowych przedmiotów jak chemia, matematyka, czy dziennikarstwo. Klasy podzielone są na 6 grup wiekowych” - informuje portal.

Dla dyrektor Katarzyny Weber najważniejszą misją szkoły jest promowanie i kultywowanie polskiej kultury wśród młodych Polaków urodzonych w Irlandii.

“Wielu naszych uczniów jest urodzonych na Wyspie i ich głównym językiem jest angielski, ze względu na edukację i kolegów. Dlatego skupiamy się głównie na nauce języka polskiego, a także historii i kultury, by uczniowie mieli możliwość poznania swoich korzeni” - tłumaczy.

Pani Katarzyna mieszka w Newry od 11 lat. Matka dwójki dzieci dołączyła do kadry szkolnej 3 lata temu, w czasie studiów nauczania początkowego.

“Zaczynaliśmy od 60 dzieci w 2008 roku, a teraz jest ponad 100. Mamy zamiar dalej się rozwijać i rozrastać. Być może w przyszłości uda nam się przenieść do własnego lokalu. Mamy świadomość, że wielu rodziców nie wie jak ważne jest pielęgnowanie kultury i języka przodków. Myślę, że niektórzy żałują po powrocie do Polski, że zaniedbali tę sferę – gdy dzieci nie potrafią porozumieć się z rodziną w kraju” - podsumowuje.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama