Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia z najwyższymi opłatami za studia po Brexicie

Irlandia z najwyższymi opłatami za studia po Brexicie
Protest zorganizowano przed Trinity College Dublin. (Fot. Getty Images)
Po Brexicie irlandzkie uniwersytety będą miały najwyższe opłaty w UE - twierdzi Związek Studentów w Irlandii (USI), który protestuje dziś na głównym placu Trinity College Dublin.
Reklama

USI wezwał rząd do natychmiastowej reakcji na "narastający kryzys w finansowaniu szkolnictwa wyższego". "Dalsze opóźnienie w rozwiązaniu tego palącego problemu jest niedopuszczalne" - zaznaczają związkowcy.

We wspólnym oświadczeniu z Coalition for Publicly Funded Education napisano: "Rząd już dawno przyznał, że szkolnictwo wyższe w Irlandii jest chronicznie niedofinansowywane, a Ministerstwo Edukacji zaakceptowało wyniki przeprowadzonej przez ekspertów szczegółowej analizy, dotyczącej skali tego problemu".

"Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, istnieje realne ryzyko, że w 2030 r. - kiedy 40 tys. studentów będzie chciało uzyskać dostęp do szkolnictwa wyższego - zabraknie miejsc na studiach dla dzisiejszych 7- i 8-letni uczniów szkół podstawowych" - dodano.

Prezes USI, Síona Cahill, zaznaczyła, że opłaty wnoszone przez studentów bezpośrednio do kasy konkretnej uczelni, które mają pokrywać m.in. koszty egzaminów, wynoszą obecnie "niebotyczne" 3 000 euro i w latach 2007-2014 wzrosły aż o 363 proc. "Nie jesteśmy ślepi na to, że będziemy mieć najwyższe opłaty w UE po Brexicie" - podkreśliła Cahill.

Do przeglądu obecnej polityki rządu w zakresie finansowania wezwał również Frank Jones, zastępca sekretarza generalnego Irlandzkiej Federacji Nauczycieli Uniwersyteckich (IFUT), a także Gina O'Brien, przewodnicząca wydziału edukacji związku zawodowego Fórsa - informuje Newstalk.com.

"Apelujemy do rządzących, aby w końcu zajęli się kwestią, którą ignorowali przez lata. Z zadowoleniem przyjmowalibyśmy wcześniejsze dotacje dla tego sektora, ale one i tak znacznie odbiegają od tego, co jest potrzebne, aby rozwiązać obecny kryzys" - zaalarmowała O'Brien.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama