Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Rząd planuje liberalizację przepisów dotyczących rozwodów

Irlandia: Rząd planuje liberalizację przepisów dotyczących rozwodów
Irlandia chce złagodzenia przepisów dotyczących rozwodów. (Fot. Getty Images)
Irlandzki rząd ogłosił, że wraz z przyszłorocznymi wyborami lokalnymi i do Parlamentu Europejskiego odbędzie się referendum ws. zmiany zapisanych w konstytucji ograniczeń dotyczących rozwodów.
Reklama

Zgodnie z obecnymi przepisami, irlandzka konstytucja dopuszcza możliwość rozwodu jedynie w sytuacji, w której małżonkowie mieszkali osobno przez cztery z ostatnich pięciu lat. Aż do 1995 roku obowiązywał jednak całkowity zakaz rozwodów, uchylony dopiero w ogólnokrajowym referendum przy minimalnej większości 50,3 proc. głosów.

Nowa propozycja zakłada zniesienie progu czasowego lub obniżenie do dwóch z ostatnich trzech lat. Dokładna propozycja zostanie wypracowana w toku konsultacji z partiami opozycyjnymi i zapisana w propozycji, która trafi pod obrady parlamentu w styczniu przyszłego roku.

To kolejna propozycja w ostatnich latach, która prawdopodobnie wzbudzi sprzeciw konserwatywnych wyborców po tym, jak w 2015 roku Irlandczycy - uchodzący przez lata za jeden z najbardziej katolickich i tradycyjnych narodów w Europie - zdecydowali większością dwóch trzecich głosów o legalizacji małżeństw homoseksualne, a w tym roku opowiedzieli się za liberalizacją jednych z najostrzejszych przepisów aborcyjnych na świecie.

Rząd planuje również przeprowadzenie tego dnia plebiscytu nad propozycją zmian w kodeksie wyborczym, które pozwoliłyby obywatelom Irlandii mieszkającym poza granicami kraju na udział w wyborach prezydenckich.

Oba referenda odbyłyby się wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego i lokalnymi w piątek, 24 marca 2019 roku.

 

  Komentarze


  • None
   6 grudnia 2018, 11:56

   Religijnosc zawsze byla tam na pokaz. A wsrodku zgnilizna i odstepstwa. Staczasz sie Irlandio

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2019
  GBP 4.877 złEUR 4.299 złUSD 3.844 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama