Menu

Irlandia: Po tysiąc euro dla babć i dziadków za "opiekę nad wnukami"

Irlandia: Po tysiąc euro dla babć i dziadków za "opiekę nad wnukami"
Babcie i dziadkowie w Irlandii będą mogli liczyć na zastrzyk dodatkowej gotówki? Wiele na to wskazuje. (Fot. Thinkstock)
Wprowadzenie dodatku dla dziadków opiekujących się wnukami rozważa w projekcie nowego budżetu rząd. Z grantu w wysokości 1 tys. euro rocznie mieliby korzystać członkowie rodzin, zajmujący się dziećmi co najmniej 10 godzin w tygodniu.
Reklama

Wprowadzenie nowego punktu do ustawy budżetowej zaproponowali szefowi resortu finansów Paschalowi Donohoe ministrowie zgromadzeni wokół grupy Independent Alliance. Celem programu jest “refundacja wydatków ponoszonych przez dziadków w związku z opieką nad wnukami”.

“Uprawnieni będą mogli wystąpić o płatność do Ministerstwa Opieki Społecznej (Department of Social Protection). Nie będą mieli obowiązku przedstawiania potwierdzeń wydatków” - poinformował Independent.ie.

Minister Transportu Shane Ross, przewodniczący grupy, podkreślił, iż program “w istotny sposób doceni znaczenie roli dziadków w życiu wnuków”.

“Płatność ma na celu podkreślenie faktu, iż dzięki seniorom młode matki i ojcowie mają możliwość powrotu do pracy. Opiece przez nich zapewnianej nie równa się żadna inna, a co więcej nie kosztuje ona nic państwo” - podkreślił szef resortu.

Ross walczy o wprowadzenie świadczenia od 3 lat. Rząd Fine Gael jak dotąd nie uległ, jednak IA nie zamierza odpuścić i wprowadzenie “grandparnent grant” stawia sobie jako główny cel w październikowym budżecie.

“Ross zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie się dobijał ze swoją propozycją do drzwi gabinetu ministra finansów” - przekazał portal.

Według analiz Independent Alliance, do skorzystania z grantu byłoby uprawnionych 70 tys. dziadków, co kosztowałoby budżet około €71 mln rocznie.

Podobny system funkcjonuje już w innych krajach. W Wielkiej Brytanii osoby, które opiekują się członkami rodziny w wieku do 12 lat, mogą zasilić swoje emerytury poprzez składki uznaniowe (national insurance credits). Do skorzystania ze świadczenia w Zjednoczonym Królestwie jest uprawnionych około 100 tys. osób.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama