Menu

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski
Wielu Polaków wybrało Irlandię Północną na swój nowy dom. Na zdjęciu: budynek City Hall przy Donegall Square w Belfaście. (Fot. Getty Images)
Według oficjalnych danych, ponad 86 000 imigrantów z UE w Irlandii Północnej złożyło wniosek o pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Zdecydowana większość z nich to obywatele Polski, Litwy i Rumunii - donosi BBC.
Reklama
Reklama

Program EU Settlement Scheme ma na celu zapewnienie obywatelom UE, którzy wjechali do Wielkiej Brytanii - zgodnie z unijną zasadą swobodnego przemieszczania się - prawo do pozostania po Brexicie.

Najnowsze dane, które pochodzą z grudnia, pokazały, że wniosek w sprawie legalizacji swojego statusu imigracyjnego złożyło ponad 86 tys. osób.

BBC przytacza jednocześnie statystyki, z których wynika, iż 96 proc. wniosków rozpatrzono pozytywnie. 

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 czerwca, a rejestrować się do systemu muszą także te osoby, które wcześniej posiadały już stałą rezydenturę (https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl).

Najwięcej wniosków złożonych dotychczas w Irlandii Północnej pochodziło od Polaków (24 810). Kolejny najwyższy wynik uzyskali obywatele Litwy (12 400) i Rumunii (10 070).

Najmniejsza liczba złożonych wniosków pochodzi natomiast od obywateli Islandii (20) i Malty (30). Nie wpłynęły żadne wnioski od obywateli Luksemburga lub Liechtensteinu.

Czytaj więcej:

Posłowie w UK apelują: Automatycznie przyznajmy status osiedlenia obywatelom UE

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Szef Wetherspoona zaprzecza, że przez Brexit ma problem z pracownikami z UE

  Komentarze
  • Cenzor
   3 czerwca, 09:20

   Z linku wynika że osoby które mają stałą rezydenturę nie muszą składać wniosku, ale osoby które mają tymczasowa rezydenturę już muszą. Tyle błędnych informacji co wody w Tamizę.

  • Made in Poland
   3 czerwca, 10:13

   Cenzor, chyba nie zrozumiałeś dobrze: każdy z rezydenturą musi też się zarejestrować. Jedyne czego nie musi, to udowadniać, że mieszkał w UK przez 5 lat.

  • Do Cenzor
   3 czerwca, 15:18

   Made in Poland ma 100% racje.

  • Cenzor
   4 czerwca, 08:10

   Czego nie rozumieć!? Prawa nabyte w uk nie są zbywalne. Sąd najwyższy w 2010 ogłosił że nie można, odbierać praw nabytych nowa ustawa.Jest wyraźnie napisane że kto posiada status rezydenta nie musi robić nic.

  • Cenzor
   4 czerwca, 11:55

   - "Zbyt wielu ludzi czyta tylko po to, żeby nie myśleć." -

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama