Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Iran: 84 procent ankietowanych przeciwko obowiązkowi zasłaniania włosów przez kobiety

Iran: 84 procent ankietowanych przeciwko obowiązkowi zasłaniania włosów przez kobiety
Kobiety w Iranie muszą się stosować do wielu zasad, ograniczających ich wolność. (Fot. Getty Images)
84 procent respondentów jest przeciwnych regulacjom wymuszającym na kobietach zasłanianie włosów i ciała - poinformowała legalna, lecz proreformatorska gazeta irańska 'Shargh'.
Reklama
Reklama

Badanie przeprowadzono na próbie 12 tys. osób już po pierwszym głosowaniu w parlamencie nad ustawą "O ochronie rodziny poprzez promocję hidżabu (zasłony na włosy) oraz kultury czystości".

Ustawa ma podwyższyć kary dla kobiet, które pojawiają się w miejscach publicznych, nie mając zakrytych włosów i ciała - od brody po nadgarstki i kostki - przypomina portal Iran International.

Prace nad ustawą trwają. Niektórzy komentatorzy uważają, że nie została jeszcze finalnie przyjęta, bo posłowie nadal szukają sposobów na zlikwidowanie wszelkich ewentualnych luk, inni zaś sądzą, że władze zdając sobie sprawę z rosnącego społecznego oporu, czekają na planowane na marzec wybory.

Obawy, że nowa regulacja wykopałaby między rządzącymi a rządzonymi jeszcze większą przepaść, wyrażają nawet konserwatywne media - podkreśla portal gazety "Shargh".

W ostatnich miesiącach władze wykorzystywały inne kanały, aby wymusić na kobietach posłuszeństwo. Zagrożono zamykaniem firm, które ośmielą się obsługiwać klientki z odsłoniętymi włosami.

Zapowiedziano, że aktorki, które pokazują się bez hidżabu, nie będą angażowane do nowych ról. Mimo to, twierdzi Iran International, w wielu "miejscach w Iranie noszenie hidżabu jest rzadsze niż odsłanianie włosów".

Dyskusja na ten temat wybuchła po głośnej sprawie 16-letniej Armity Geravand, która na początku października została pobita przez funkcjonariuszy irańskiej policji obyczajowej za brak hidżabu. 

Według oficjalnej wersji, głoszonej przez irańskie środki masowego przekazu, nastolatka miała zasłabnąć po wejściu do pociągu metra w Teheranie. Opozycyjny portal Iran International podał jednak, że w pociągu doszło do sprzeczki z policją obyczajową, której funkcjonariusz pchnął ją tak, że uderzyła głową w słupek i straciła przytomność.

Armita, która przez długi czaas była w stanie śmierci mózgowej, zmarła - poinformowała dzisiaj rano agencja Associated Press za irańskimi państwowymi mediami.

"Władze - skomentował Iran International - radzą sobie z sytuacją dokładnie tak samo, jak w przypadku Mahsy Amini (młodej kobiety, która zmarła w ubiegłym roku po zatrzymaniu za niewystarczająco szczelne zakrycie włosów. Jej śmierć była początkiem fali krwawo tłumionych protestów - przyp. red.).

Zatrzymano dziennikarkę, która chciała opisać wypadek, a oficjalne media opublikowały nagranie rodziców Armity. Irańskie władze wielokrotnie publikowały wymuszone wywiady z rodzinami ofiar, które zginęły podczas tłumienia protestów.

Czytaj więcej:

Wojna na Ukrainie pogłębiła partnerstwo Rosji z Iranem

    Komentarze
    • Ali Baba
      28 października 2023, 14:28

      No i słusznie! Co to za rozpasanie i wyuzdanie, żeby kobieta chodziła po ulicy z odsłoniętymi włosami! Jakby im tak popuszczać to by chodziły z odsłoniętymi pępkami! Dosyć tego wszeteczeństwa!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama