Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Interwencja FCA w firmach "kup teraz, zapłać później". Są pierwsze zmiany w regulaminach

Interwencja FCA w firmach "kup teraz, zapłać później". Są pierwsze zmiany w regulaminach
Wielu klientów w UK traktuje "buy now, pay later" jako sposób płatności, a nie jako podpisanie umowy kredytowej. (Fot. Getty Images)
Brytyjski regulator rynku finansowego FCA podjął interwencję wobec czterech największych dostawców usług 'kup teraz, zapłać później'. Firmy Clearpay, Klarna, Laybuy oraz Openpay wprowadziły po niej zmiany w regulaminie, upraszczając m.in. system anulowania umów kredytowych i automatycznego pobierania płatności.
Reklama
Reklama

Regulator rynku Financial Conduct Authority przekazał, że podjął działania, aby największe firmy z nowego sektora ułatwiły swoim klientom zrozumienie treści umów.  Dodał, że po interwencji "zmieniono potencjalnie nieuczciwe i niejasne warunki". Zmiany wprowadziło czterech największych dostawców - Clearpay, Klarna, Laybuy oraz Openpay.

Urzędnicy FCA podkreślili jednak, że wyegzekwowanie zmian możliwe było wyłacznie za pomocą prawa konsumenckiego. Organ nie ma żadnych uprawień do regulawania działalności firm "kup teraz, zapłać później" z uwagi na kruczek prawny - pomimo faktu, iż udzielają one kredytów.

Problemem jest fakt, że w przeciwieństwie do innych pożyczkodawców, firmy takie jak Klarna czy Clearpay nie pobierają odsetek od pożyczek. Oznacza to, iż nie obowiązują ich przepisy związane z obsługą kredytów. Działalność tego rodzaju przedsiębiorstw opiera się wyłącznie na opłatach od sprzedawców.

FCA był jednak w stanie wprowadzić kilka zmian. Cztery największe firmy zgodziły się m.in. na zwrot niektórym klientom kar finansowych za zbyt późną spłatę. Chodziło o te osoby, które podpisały umowę kredytową, ale później anulowały zamówienie bądź zwróciły kupiony produkt.

Rynek "kup teraz, zapłać później" w Wielkiej Brytanii rośnie z roku na rok i potroił się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Problemem dla FCA jest fakt, iż odbywa się to w czasie, gdy rząd niemal wyeliminował dostępność do tzw. chwilówek na brytyjskim rynku. Klienci o podwyższonym ryzyku zaczęli więc korzystać z usług "kup teraz, zapłać później", znacząco pogarszając stan swoich finansów. 

Zdaniem części ekspertów, klienci korzystający np. z Klarny, częściej traktują ją jako "formę lub sposób płatności", a nie jako umowę kredytową. FCA uważa, iż niektóre firmy wykorzystują ten fakt. 

Według firmy konsultingowej Bain&Company rynek "buy now, pay later" w Wielkiej Brytanii jest wart około 6,4 miliarda funtów rocznie.

Czytaj więcej:

Which? domaga się lepszej ochrony dla kupujących opcją "zapłać później"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama