Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Instytut Badań Pollster: 89 procent Polaków uważa, że każdemu należy się pomoc

Instytut Badań Pollster: 89 procent Polaków uważa, że każdemu należy się pomoc
W badaniu postanowiono sprawdzić stosunek społeczeństwa do dwóch grup społecznych - uchodźców oraz Polaków LGBT. (Fot. Getty Images)
Fundacja Equaversity i Instytut Badań Pollster zaprezentowały dziś wyniki badań 'Każdy jest mile widziany', dotyczące stosunku Polaków do osób LGBT i uchodźców. 89 procent Polaków uważa, że każdemu należy się pomoc, zaś 58 procent badanych deklaruje pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Reklama
Reklama

Badanie skupiło się na stosunku Polaków do dwóch grup społecznych – osób uchodzących z Ukrainy przed wojną oraz osób LGBT.

Zdecydowana większość społeczeństwa (89 proc.) uważa, że każdemu człowiekowi bez względu na narodowość, kolor skóry czy orientację seksualną należy się pomoc, jeśli jej potrzebuje.

Jeszcze większy odsetek (95 proc.) tak myślących jest wśród osób osobiście znających osobę LGBT. Mimo to, akceptacja przyznania praw osobom LGBT, a także zgoda na przyjmowanie uchodźców niezależnie od kraju z jakiego pochodzą, jest wśród społeczeństwa niższa niż deklaracja prawa do pomocy "dla wszystkich".

Tylko 36 proc. Polaków uważa, że zna osobę LGBT. Na pytanie "komu należy pomagać?" 89 proc. Polaków odpowiedziało, że "każdemu należy się pomoc". 36 proc. Polaków uważa, że Polska powinna pomagać uchodźcom. 48 proc. badanych osób wyraziło akceptację dla par LGBT.

Adopcję dzieci przez pary LGBT popiera 25 proc., a przeciwne zdanie wyraża 57 proc. osób badanych. Bardziej otwarte na prawa osób LGBT są osoby do 30. roku życia, ale również osoby powyżej 60. roku życia.

Na pytanie "Czy pomagamy uchodźcom wojennym z Ukrainy?" - 58 proc. badanych deklaruje, że pomaga, a 39 proc. - nie deklaruje takiej pomocy.

Jesteśmy zaangażowanym społecznie narodem - trzech na czterech Polaków deklaruje, że wspiera organizacje pożytku publicznego. Najczęściej wybieramy organizacje pomagające osobom z niepełnosprawnościami (34 proc.) i bezdomnym zwierzętom (30 proc.), a najrzadziej organizacje katolickie o celach ewangelizacyjnych (10 proc.) oraz pomagające LGBT (7 proc.) Jednocześnie, 13 proc. Polaków deklaruje, że bierze udział w manifestacjach lub protestach. Częściej są to osoby powyżej 60. roku życia., z wykształceniem wyższym oraz z miast od 100 do 500 tys. mieszkańców.

"Nic dziwnego, że organizacje LGBT w Polsce nie są szeroko wspierane, skoro według naszego badania ponad połowa Polaków twierdzi, że nie zna żadnej osoby LGBT" – komentuje Agnieszka Holland, Przewodnicząca Rady Fundacji Equaversity. "Fundacja pozyskuje środki za granicą, by wspomóc polskie organizacje".

Badanie, dotyczące poglądów na kwestie pomocy uchodźcom i akceptacji dla osób LGBT Instytut Badań Pollster przeprowadził na zlecenie TATUUM i Fundacji Equaversity. Badania to wykonano metodą CAWI w dniach 25-27 maja na próbie 1012 osób. Struktura odzwierciedla populację Polaków pod względem płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości.

Czytaj więcej:

CBOS: Przynależność Polski do NATO popiera 94 proc. Polaków

"Rzeczpospolita": Euro scementowałoby Polskę z Zachodem

RPO: W Polsce osoby LGBT+ nadal narażone są na nierówne traktowanie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama