Menu

Ile dni w roku muszą przepracować londyńscy najemcy, aby zapłacić za czynsz?

Ile dni w roku muszą przepracować londyńscy najemcy, aby zapłacić za czynsz?
Już nie tylko wynajem domu czy mieszkania, ale nawet pokoju w Londynie stanowi barierę finansową dla wielu osób... (Fot. Getty Images)
16 lipca był obchodzony w Wielkiej Brytanii jako Dzień Opłat za Czynsz (Cost of Rent Day). Ogłosił go Instytut Adama Smitha w celu podkreślenia, jak duża część wynagrodzeń przeznaczana jest na opłaty mieszkaniowe.

Z raportu wynika, że ​​londyńscy najemcy muszą przepracować średnio 197 dni w roku - właśnie do 16 lipca, aby zapłacić wynajmującym za roczny czynsz. Dopiero po tej dacie zaczynają zarabiać na siebie.

"Wyższe pensje, dla których od dawna wielu specjalistów przenosiło się do Londynu, nie rekompensują wyższych cen czynszu, z jakimi się borykają" – zauważył James Lawson, prezes Instytutu Adama Smitha (ASI).

"W obliczu kryzysu kosztów życia i prawie dwudziestu lat stagnacji londyński Dzień Opłat za Czynsz stanowi potępiający akt oskarżenia pod adresem naszej gospodarki i polityki mieszkaniowej" - dodał.

Tymczasem londyńscy najemcy muszą się borykać z 11-procentowymi podwyżkami czynszu w skali roku, a coraz większa liczba osób ma trudności z opłaceniem rachunków za żywność i artykuły pierwszej potrzeby.

ASI obliczył czynsz jako część dochodu, dzieląc roczne czynsze według rocznego wynagrodzenia brutto w 309 obszarach w całej Anglii — w tym we wszystkich dzielnicach Londynu.

Istnieją pewne dysproporcje pomiędzy gminami. W Kensington i Chelsea, gdzie czynsz stanowi 0,73 dochodu, Dzień Kosztów Wynajmu przypada dopiero na 25 września. Natomiast w Croydon, gdzie czynsz ma 0,41 udziału w przychodach, dzień ten przypadł już na 31 maja.

Zwykle dopiero wraz z początkiem lata londyńscy najemcy mogą przestać "zasilać" kieszeń właściciela lokalu, w którym mieszkają.

ASI stworzyło także narzędzie, za pomocą którego najemcy mogą obliczyć własny dzienny koszt wynajmu.

Londyn rozpaczliwie potrzebuje budowy większej liczby domów - argumentouje zespół doradców. "Konkretne propozycje zreformowania naszego sklerotycznego systemu planowania i dostarczenia potrzebnych nam domów muszą stanowić pilny priorytet zarówno dla rządu, jak i opozycji" – stwierdził Lawson.

Czytaj więcej:

Czynsze za wynajem w UK wzrosły o 6,6% w skali roku, ale tempo wzrostu powoli spada

Londyn ma najdroższy wynajem mieszkań w Europie. Gdzie jest najtaniej?

Coraz więcej najemców w UK prosi o wydanie wobec nich nakazu eksmisji

Niepokojący trend na rynku wynajmu mieszkań w UK. Chodzi o pracę z domu

W tej "tętniącej życiem" dzielnicy Londynu czynsze najmu spadają obecnie najszybciej

    Komentarze
    • Celestyn76
      18 lipca 2024, 22:49

      Pamiętam jak za końcowej 1komuny ba zajęciach.z polityki historycznej nasz profesor mówił bam ze na zachodzie RFN czynsz stanowi 25 procent całkowitych wydatków ale w latach 80 tych RFN było najbardziej rozwiniętym krajem bez hord nachodźcie i z wysokim socjalem a 80 procent wydatków na czynsz to chyba przesada ale hak ktoś chce mieszkań na Chelsea to cóż trzeba placic

    • Je
      20 lipca 2024, 15:55

      Jakie Chelsea co ty chrzanisz chłopie? Na Forest Gate widziałem wczoraj paskudne mieszkanie do wynajęcia, 2 pokoje, jeden o w miarę normalnych rozmiarach (czyli nie 1m x 1m) a drugi już był klitką, do tego oczywiście bez ogrodu czy nawet balkonu za 1900 funtów miesięcznie plus wszystkie rachunki i council tax. To mało? Za jakieś ciasne mieszkanie? Ty myślisz, że w Londynie to każdy zarabia minimum 5000 miesięcznie na rękę? No na pewno… Ludzie za 11-12 tutaj pracują, wystarczy wychylić się trochę dalej poza swój własny „ogródek”, serio. Na spare room masz g0wniane pokoje po min.1000 funtów mc…

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport