Menu

Home Office rozważa pobieranie od obywateli UE opłat za wjazd do UK

Home Office rozważa pobieranie od obywateli UE opłat za wjazd do UK
Szefowa Home Office Priti Patel chce, aby Wielka Brytania miała większą kontrolę nad swoimi granicami. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa pobieranie od obywateli UE opłaty za wjazd do Wielkiej Brytanii w ramach nowego programu 'cyfrowych granic', który ma obowiązywać od 2025 roku - informuje 'The Independent'.
Reklama
Reklama

Szefowa brytyjskiego MSW, Priti Patel, ma ogłosić dzisiaj nowy system wiz cyfrowych, który - jak podkreśla - pomoże rządowi dokładniej śledzić liczbę osób wjeżdżających i wyjeżdżających z kraju.

Osoby, które chcą wjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy lub statusu imigracyjnego, będą musiały - podobnie jak w systemie amerykańskim - ubiegać się o elektroniczne zezwolenie na podróż (ETA). Szacuje się, że każdego roku przetwarzanych będzie ok. 30 milionów takich wniosków. 

Urzędnicy Home Office potwierdzili "The Independent", że brytyjski rząd rozważa pobieranie od podróżnych tzw. opłaty wjazdowej, która pomoże w pokryciu nowych, wyższych kosztów związanych z biurokracją na granicy.

Jednocześnie wskazali, że wprowadzenie takiej opłaty nie powinna zniechęcić ludzi do legalnych podróżny, co widać m.in. na przykładzie USA. Stany Zjednoczone, w ramach programu ESTA, pobierają od podróżnych 14 dolarów, czyli około 9 funtów. Home Office nie podało jeszcze, jaka kwota byłaby wymagana od osób przyjeżdżających do Zjednoczonego Królestwa.

Nad wprowadzeniem podobnego systemu zezwoleń na podróże pracuje także Unia Europejska. European Travel Information and Authorisation System (ETIAS) ma zostać uruchomiony już w 2022 r. i byliby nim objęci m.in. przyjezdni z Wielkiej Brytanii, którzy zapłacą 7 euro za wjazd do UE.

Jeśli zatem oba systemy wejdą w życie, obywatele UE przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii bez wizy i nieposiadający statusu zasiedlenia będą podlegać programowi ETA, a obywatele brytyjscy podróżujący do UE - programowi ETIAS.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało, że elektroniczne zezwolenia na podróż ETA mają obowiązywać od 2025 roku.

Czytaj więcej:

Szefowa Home Office zapowiedziała walkę z nielegalną imigracją

Home Office w ogniu krytyki za "łamanie praw człowieka" w ośrodkach deportacyjnych

"Guardian": Obywatele UE przyjeżdżający do UK traktowani "z wrogością"

Tysiące Brytyjczyków otrzymały list, aby ubiegać się o "settled status"

Posłowie w UK apelują: Automatycznie przyznajmy status osiedlenia obywatelom UE

Granica UK będzie "w pełni cyfrowa", by kontrolować poziomy migracji

  Komentarze
  • Czytelnik4
   24 maja, 17:29

   Czyżby kasy w budżecie nie było. Hmmm

  • Sowa
   24 maja, 17:54

   50 % osób zamieszkujących dzikie wyspy nie otrzymali pomocy choć pracowali na to długo . Kobieta na zdjęciu to złodziej i oszustka . Lenie z rządu szukają szybkich pieniędzy i nie zważając na to kim jesteś. Kingdom kraj do zgarnięcia totalnie rozsypany , tylko ciekawe kto pierwszy zgranie muzeum Kingdom .

  • Koleś_z UK
   24 maja, 17:59

   Do Chris Duffy my właśnie jestesmy w trakcie sprzedaży domu, kończę bootcamp programisty będzie nowy zawód, razem z żoną wracamy, również nie chcemy już ich dobrobytu nie brakuje niczego ale nie podoba nam się już ten kraj.W Polsce też nam będzie dobrze.

  • RobertL
   24 maja, 18:09

   Dziwny pomysł

  • Madry
   24 maja, 18:18

   I prawidlowo! Musi byc tak jak w USA, Kanadzie i Australii. To jest prawdziwa demokracja i niepodleglosc. Nie ma nic za darmo i po znajomosci.

  • Xxxx
   24 maja, 18:36

   Wsadz sobie w d... swoją Brytanię

  • Robert z Manchesteru
   24 maja, 19:17

   Do Mądry słuchaj Janusz z rzeźni wszyscy wiedzą że to ty trollu,Australia Kanada USA to kraje zbudowane na emigracji ,przyjazne emigrantom, Kanada nadal wręcz prosi aby do nich przyjechać, ale nie wiele jest chętnych żyć w tak drogim kraju, UK stało się antyemigranckie bardzo nieprzyjazne emigrantom w tej chwili głównie z EU,studentów z EU przyjechało z zeszłym roku dokładnie ZERO, nikt nie chce już tego kraju który pała nienawiścią do EU.

  • Kk
   24 maja, 20:01

   Kiedyś tam było ok teraz to totalne dno Europy ciesze się ze juz jesteśmy w Polsce i oglądamy to z daleka ,a dużo szczekaja tu ci którzy niemaja wyjścia i chwala upadły kraj.

  • Ja
   24 maja, 20:10

   Czy pani Patel tez będzie płaciła i jest obieta programem bo przecież ona jest tez imigrantka

  • Tomi
   24 maja, 20:32

   Z cyklu po Brexicie będzie mniej biurokracji :)))

  • Smiech
   24 maja, 21:14

   Ile tu trolli ..... Oni w Polsce oni juz wyjechali a Londynka czytaja ha ha ha
   Taj wiemy pislamisci chcecie roboli z UK by robil z 3tys zl placil ZUS i oddali kase ...
   Nie my wolimy 3500 funtow i zwrot podatku

  • Czytelnik anonimowy
   24 maja, 21:18

   Moze za nim zaczniecie sie wypoweidac to sprawdze sobie jezeli nie podruzujacie I nie doswiadczyliscie tego osobiscie w ilu krajach swiata jest pobierana oplata wizowa. Czasem zwana rozniez ooalta klimatyczna. Rzecz normalna.

  • Ewa
   24 maja, 22:17

   to unia tez wprowadzi oplaty , czemu tylko czepiaja sie ludzi z uni ????????????????????????

  • Tush
   25 maja, 00:36

   No i odezwali się rodacy, co za funta by wszystko zrobili. Mieszkają tu po kilkanaście lat, ale dalej przeliczają funty na złotówki. No tak, rodzinka, żeby przyjechać będzie musiała zapłacić prawie 50 zl. Od łebka Majątek. Jest, będzie, lub było wam w Polsce dobrze, to po co zawracacie nam d..e. I do wszystkich, co piszą, że Wyspy upadły. Chciałbym, żeby w najbliższych 30 latach, Polska upadła tak, jak UK. Na pewno wtedy wrócę.

  • Kolega Anglia
   25 maja, 05:46

   Ona mówiła o autoryzacji przez home office kiedy będzie się chciało stąd wyjechać dlaczego Londynek o tym nie wspomina ??? Byłbym to drugi kraj po Chinach gdzie rząd zdecyduje czy wolno ci pojechać na wakacje czy nie.Anglicy również podkreślają tę wypowiedź.Kraj robi się jednym słowem straszny, okropny .Prawdziwe Chiny.

  • Czytelnik anonimowy
   25 maja, 09:59

   Niezle ich ponosi . Z Europy to już tutaj nikt raczej nie będzie tłumnie odwiedzał tego kraju. Wcześniej to było turystów bo nawet do 1 mln Polaków to średnio z 5 osób przyjeżdżało zobaczyć UK . Dużo osób wyjeżdża. Młodzi europejczycy wola już bardziej jechać do Niemiec Holandii Francji czy Hiszpani pracować niż odseparowane UK. Zreszta jak już i w Polsce lepiej to teraz szok kulturowy przyjechać tutaj do zagrzybionej chaty i siedzieć w pokoju pojemności polskiej łazienki i płacić nie wiadomo jeszcze ile za takie klity .Później tłumnie będą przyjeżdżać tylkz Indii Afryki Pakistanu itd to

  • Bruce
   25 maja, 10:42

   @Czytelnik anonimowy ( powyżej).Masz rację. Wyjeżdżają do Europy. Do Niemiec- na szparagi, Holandii - na kwiaty, Francji - na winogrona i Hiszpanii- na pomarańcze. Praca w polu, lub szklarni, WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE ! Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Chciałbym też, żeby w przyszłości tylu turystów odwiedzało Polskę, jak tylko Londyn. No i serdecznie Cię zapraszam do mojego domu.

  • Nico
   25 maja, 11:39

   Ten kraj jest straszny, ludzie nie zdają sobie sprawy z tego co będzie czekało ich w Anglii. https://www.thelondoneconomic.com/news/home-office-british-citizenship-eu-alena-useinovic-270814/

  • Przemko
   25 maja, 12:24

   po 1sze (mądrale) IDENTYCZNY system i to już za rok wprowadza eurokołchoz - i to jakoś was nie razi? po 2ie, to co robi Pretty Pati Koti, to właśnie ODZYSKIWANIE SUWERENNOŚCI NA GRANICY - czyli jedyny prawdziwy powód Brexitu. po 3e - opłata jest śmieszna i nie dotyczy osób z (p)SS. ja mam dwa paszporty i w nosie te zmiany, a kryminalistów tu nie chcę - za dużo jest ich wśród samych angoli. BRAWO PRETTY PATI KOTI!

  • SILESIAN
   25 maja, 12:59

   @Przemko

   PRETTY PATI KOTI? ty nie mozesz byc normalny!!! skad tacy jak ty sie biora? bardziej angielski od angola, brawo ty !!!

  • Do Przemko
   25 maja, 13:20

   Teraz w dup.... możesz sobie wsadzić ten paszport. Jest tsk samo wart jak 3go świata.

  • JoBo
   25 maja, 13:29

   @SILESIAN. I to jest kolejny, niezwykle "merytoryczny" komentarz SILESIANA. A co, UE nie ma czegoś podobnego w planach ? Jeżeli ktoś zarzuca komuś nienormalność, tzn. że sam z normalnością nie ma nic wspólnego. London Business School - dobre sobie !

  • MR. pissed off
   25 maja, 18:27

   @JoBo

   Ty masz obsesje na tamat SILESIAN-a. Janusz z rzezni przestan trolowac wreszcie. My wiemy, ze wystepujesz pod roznymi nikami trolu.

  • Marcin
   25 maja, 19:21

   Do Przemko ja też mam paszport ale to nie chodzi o to tu jest jawne nawoływanie do nietolerancji do Europejczyków poczytaj po angielsku komentarze na YouTube,to co robi EU to już od dawna zapowiadało tylko wstrzymano przez covid dotyczy tylko ludzi spoza EU oraz czyli Brytyjczyków Ukraińców Rosjan i Turcji z tych większych krajów noe dotyczy Schengen i stowarzyszonych.Nie ma to nic wspólnego odzyskiwaniem suwerenności tylko rasizmem i nienawiścią do Europejczyków

  • Loose troll - JoBo
   26 maja, 00:21

   @MR SILESIAN. Znowu walnąłeś babola. Po Mr w UK nie stawia się kropki. Robią tak Amerykanie. Niby jestem z rzeźni, a jednak ciągle ciebie ogrywam. Cienki jesteś chłopie, nic nie masz do powiedzenia, tylko obrażasz ludzi. Widzisz, nie darmo płacą mi 200 funciakow dziennie. Zwalczam takich, jak Ty, bo jestem trollem, na usługach rządu Jego Królewskiej Mości.

  • JoBo
   26 maja, 00:30

   @SILESIAN. A co do normalności ? Nie wiem, jak @Przemko, ale ja się cieszę, gdy słyszę " ty jesteś nienormalny" z ust tych "normalnych", takich , jak Ty.

  • SILESIAN
   26 maja, 12:35

   JANUSZ Z RZEZNI

   PO TWOICH WPISACH WIDAC, ZE JESTES ZALOSNYM ZAKOMPLEKSIONYM DZIECIAKIEM. £200 TO TY CHYBA NA TYDZIEN ZARABIASZ W TEJ TWOJEJ RZEZNI. DAWNO CHYBA NIE WIDZIALES MAMUSI I CIE SCISKA W TYLKU.
   APROPOS,
   NAJLEPSZE ZYCZENIA DLA WSZYSTKICH MATEK OPROCZ TWOJEJ BO POWINNA SIE STYDZIC ZA CIEBIE.

  • Troll rządu JKM
   26 maja, 13:30

   @SILESIAN. A propos, piszemy A PROPOS, a nie APROPOS. No i chyba za twoją pisownię, to wstydzi ( nie STYDZI ) się cała rodzina. Pozdro z rzeźni. Już nawet " blondynki " z chłodni śmieją się z ciebie.

  • SILESIAN
   26 maja, 16:34

   JANUSZ Z RZEZNI

   RUSZYLO CO?

  • Janusz z rzezni
   27 maja, 07:45

   @SILESIAN, to Alojz, hajer na grubie.

  • SILESIAN
   27 maja, 10:04

   @Janusz z rzezni

   BLE BLE BLE - ale ty NUDNY JESTES ale z hajera na grubie to sie akurat usmialem! Pozdrawiam wszystkich GORNIKOW HAJEROW PRZODOWYCH I TYCH CO NA KNEFLU ROBIOM. SZCZESC BOZE!! Co prwada nigdy w kopalni nie bylem a nawet na slasku ale wyobrazam sobie jak ciezko ci ludzie musz pracowac i w jakich warunkach to nie to co nasz janusz z rzezni £200 na dzien zarabia klepiac i rozbierajac bondynki w chlodni.

  • Janusz z rzeźni
   27 maja, 10:47

   @SILESIAN. No proszę, niczym Gierek. Życzenia dla matek, pozdrowienia dla hajerow. Znasz kawał o sowieckim bagażowym ? To coś w tym stylu. Jak sądzisz, oprócz mnie, trolla rządu JKM, kto to przeczytał ? Poprawna pisownia, to zbyt ciężka praca dla ciebie. Wykracza wybitnie poza twoje możliwości. A " blondynki " dalej mają ubaw z ciebie. Wiesz, jaki wydają dźwięk wtedy ? Taki, jak Ty, gdy czytasz moje komentarze na swój temat. Kwik, kwik, kwik !!!!

  • Troll rządu JKM
   27 maja, 12:17

   @SILESIAN. Proponuję rozejm. Tylko dyskusja merytoryczna, bez obrażania. Kogokolwiek. Ok?

  • SILESIAN
   27 maja, 17:41

   Janusz z rzeźni

   Jeszcze tylko dodam, ze jak czytam twoje comentsy to wydaje glosny dzwiek - BHUU HA HA HA A NIE JAK PRZYPUSZCZASZ kwik kwik. To tyle, cheerio.

  • Troll rządu JKM
   27 maja, 18:11

   Sam tego chciałeś. Mój kolega z Dortmundu, Franz, mówił : "Litość, to zbrodnia ". Nie biorę jeńców. Do zobaczenia w innym miejscu. Widzisz, różnica między nami jest taka, że ty, bez powodu, lub, gdy ktoś myśli inaczej, OBRAŻASZ. Ja natomiast wytykam i ośmieszam twoje błędy. Merytoryczne i lingwistyczne. I sprzeciwiam się takiej dyskusji. Ale to, do ciebie nie dociera. Niestety. Gdy ktoś udowodni, że się mylisz ( pamiętasz tryliardy ?), to obrażasz. Popracuj nad sobą, bo będziesz zawsze ośmieszany i w kazdym będziesz widział Janusza z rzeźni.

  • SILESIAN
   28 maja, 07:51

   Janusz z rzeźni

   CHORY MALY CZLOWIECZKU. OSMIESZASZ TO TY SIE SAM. JESTES SZEROKO ZNZNY NA LONDYNKU A TWOJE ARGUMENTY SA DROBNOSTKOWE I SMIESZNE. UK MA PONAD 2 TRYLIARDY DLUGU, MOWILEM O UK WIEC TRYLIARDY SA JAK NAJBARDZEJ NA MIEJSCU A TY NAWET TEGO NIE POTRAFISZ ZROZUMIEC. ZYJESZ W UK A MYSLISZ PO POLSKU WIEC NIE WYTYKAJ KOMUS POMYLKI JESLI SAM JESTES POMYLONY. PAMIETAJ JA ZYJE W ANGLI I UZYWAM ANGIESKIEJ TERMINOLOGI WIEC SIEC JUZ CICHO SMUTNY KLAUNIE.
   ZEGNAM!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama