Menu

Hojne datki na odbudowę Notre Dame. Potężne sumy od miliarderów

Hojne datki na odbudowę Notre Dame. Potężne sumy od miliarderów
Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH, przekaże na odbudowę katedry 200 milionów euro. (Fot. Getty Images)
Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. Rodzina Bettencourt i Meyers wraz z firmą L'Oreal - 200 mln. Zapowiedzi spływają też z zagranicy.
Reklama

Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała wczoraj na antenie radia France Inter zorganizowanie w stolicy Francji "międzynarodowej konferencji darczyńców" w celu odbudowania katedry. Natomiast merostwo wyasygnuje z budżetu miasta na ten cel 50 mln euro.

Przewodnicząca rady regionu paryskiego Valerie Pecresse ogłosiła, że region uruchomi 10 mln euro z puli "pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach" rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame.

W nocy z poniedziałku na wtorek, gdy strażacy gasili pożar Notre Dame, rodzina Pinault ogłosiła, że przeznaczy 100 mln euro na jej odbudowę. Następnego dnia rodzina francuskich miliarderów Arnault poinformowała, że przekaże datek w wysokości 200 mln euro.

Zadeklarowana tylko przez powyższe podmioty łączna kwota przekracza 650 mln euro i jest trzykrotnie większa od szacowanych dwa lata temu kosztów najniezbędniejszych remontów paryskiej katedry.

Udział finansowy w odbudowie Notre Dame deklarują rozmaite francuskie i międzynarodowe organizacje. (Fot. Getty Images)

Udział finansowy w jej odbudowie deklarują też rozmaite francuskie i międzynarodowe organizacje. Mennica Paryska zapowiedziała na Twitterze, że wznowi wybity z 2013 roku pamiątkowy medal z okazji 850-lecia katedry. Zyski ze sprzedaży zasilą odbudowę. Na awersie widnieje wizerunek fasady południowej i jednego z gargulców, a na rewersie - arcydzieło, jakim jest rozeta fasady północnej.

Liczni udziałowcy i rodziny ogłosili, że będą uczestniczyć w odbudowie katedry: grupa nieruchomości Duval, miliarder i biznesmen Marc Ladreit de Lacharriere, kontrolujący firmę inwestycyjną Fimalac, zadeklarował 10 milionów euro na odbudowę iglicy, a francuski gigant komputerowy CapGemini zgłosił datek w wysokości miliona euro.

Chęć wsparcia zgłaszają mniejsze firmy, jest wśród nich CPME - Konfederacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, która oświadczyła, że "jest do dyspozycji władz publicznych, by zmobilizować krajową sieć rzemieślników". Proponuje z jednej strony wspieranie "poszukiwania środków finansowych", a z drugiej strony "mobilizację wszystkich talentów obecnych w wielu branżach" i wymienia w szczególności zarządzanie projektem i kontrolę nad rzemieślnikami.

Oprócz wsparcia finansowego, UNESCO zaproponowało ekspertyzę techniczną i nadzorowanie międzynarodowej operacji solidarności. "Konkretne propozycje będą zależały od potrzeb i tego, czego chce Francja" - oświadczyła dyrektor organizacji Audrey Azoulay.

Prywatna organizacja Heritage Foundation, działająca na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa, uruchomiła "zbiórkę narodową" na odbudowę.

Uruchomiono też pule solidarności online. W jednej z nich zebrano tylko z samego rana ponad 18 tys. euro. Francuskie Towarzystwo Dziedzictwa (French Heritage Society) z Nowego Jorku, zajmujące się ochroną francuskich skarbów architektury i kultury, założyło inną stronę internetową w celu gromadzenia funduszy.

Spływają deklaracje wsparcia finansowego z zagranicy, m.in. samorząd węgierskiego miasta Segedyn zaoferował 10 tys. euro na odbudowę. Paryż 140 lat temu pośpieszył z pomocą temu miastu, zniszczonemu przez wielką powódź, a teraz Paryżowi pomoże Segedyn, który rozpoczął również zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama