Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpania: Setki ludzi w Barcelonie na uroczystościach w rocznicę zamachów

Hiszpania: Setki ludzi w Barcelonie na uroczystościach w rocznicę zamachów
Na słynnej barcelońskiej promenadzie Las Ramblas 17 sierpnia 2017 roku kierowca furgonetki wjechał w tłum, zabijając 15 osób; kolejna osoba zginęła w ataku dzień później. (Fot. Getty Images)
Setki ludzi wzięły udział w dzisiejszych uroczystościach w Barcelonie zorganizowanych w rocznicę zamachów terrorystycznych w Katalonii, w wyniku których zginęło 16 osób. W stolicy Katalonii obecny był m.in. król Hiszpanii Filip VI oraz premier Pedro Sanchez.
Reklama

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 10:00 złożeniem kwiatów przez bliskich ofiar na słynnej barcelońskiej promenadzie Las Ramblas, gdzie 17 sierpnia 2017 roku kierowca furgonetki wjechał w tłum, zabijając 15 osób; kolejna osoba zginęła w ataku dzień później.

W uroczystościach w Barcelonie oprócz króla, jego małżonki królowej Letycji oraz premiera, uczestniczyli m.in. bliscy ofiar zamachów oraz przedstawiciele lokalnych i centralnych władz.

"Król Hiszpanii nie jest mile widziany w Katalonii" - głosił transparent, na którym widniał także umieszczony głową na dół portret króla. (Fot. Getty Images)

Choć rodziny zabitych w atakach apelowały o spokój, z okien budynku przy Placu Katalońskim w centrum Barcelony, gdzie zorganizowano uroczystości, rozwinięto transparent wyrażający sprzeciw wobec obecności w Katalonii króla Filipa; od prawie dwóch lat trwa ostry spór przejawiających tendencje niepodległościowe katalońskich władz z Madrytem. "Król Hiszpanii nie jest mile widziany w Katalonii" - głosił transparent, na którym widniał także umieszczony głową na dół portret króla.

Filip VI, który wygłosił w przeszłości ostre przemówienie pod adresem katalońskich separatystów, był już w ubiegłym roku wygwizdany przez uczestników antyterrorystycznej manifestacji, która odbyła się po zamachach.

By nie brać udziału w ceremonii z monarchą, proniepodległościowe stowarzyszenia zorganizowały  w Barcelonie osobne uroczystości.

Wczoraj na Twitterze premier Sanchez napisał: "17 sierpnia na zawsze będziemy w Barcelonie z ofiarami, solidarni w bólu i zjednoczeni we wspomnieniu".

W uroczystościach w Barcelonie oprócz króla, jego małżonki królowej Letycji oraz premiera, uczestniczyli m.in. bliscy ofiar zamachów oraz przedstawiciele lokalnych i centralnych władz. (Fot. Getty Images)

"Nie porzuciliśmy naszych wartości i naszych przekonań, które rok później są silniejsze niż kiedykolwiek. Jesteśmy i będziemy miastem pokoju, miastem odważnym, które terrorowi przeciwstawi miłość" - napisała z kolei burmistrz Barcelony Ada Colau.

17 sierpnia 2017 roku furgonetka staranowała ludzi na Las Ramblas; zginęło 15 osób, a rany odniosło 131. Wśród ofiar śmiertelnych było m.in. dwoje dzieci - 7-letni Australijczyk i 3-letni Hiszpan. Dzień później w kurorcie Cambrils nad Morzem Śródziemnym, na południe od Barcelony, terroryści wjechali samochodem w grupę ludzi - zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.

Odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie dżihadystyczne Państwo Islamskie. Według hiszpańskich władz stojąca za zamachami kierowana przez Marokańczyka komórka terrorystyczna została zlikwidowana; część członków zginęła, a część została aresztowana.

Dżihadyści ci planowali większy atak przy użyciu środków wybuchowych; wśród ich potencjalnych celów była m.in. słynna barcelońska bazylika Sagrada Familia czy stadion klubu piłkarskiego FC Barcelona, Camp Nou. Gdy w siedzibie organizacji przypadkowo doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, terroryści zdecydowali się spontanicznie na przeprowadzenie innego zamachu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2019
  GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

  Sport


  Reklama