Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Grecja: Rozmowy z UK w sprawie zwrotu rzeźb z Partenonu "nie idą w pożądanym tempie"

Grecja: Rozmowy z UK w sprawie zwrotu rzeźb z Partenonu "nie idą w pożądanym tempie"
Marmury Elgina są obecnie w posiadaniu British Museum, które zwraca uwagę, że nabyło je legalnie, a nie w wyniku kradzieży. (Fot. Getty Images)
Rozmowy w sprawie ewentualnego zwrotu greckich rzeźb z Partenonu, które znajdują się w Muzeum Brytyjskim, nie idą w pożądanym tempie – oznajmił w wywiadzie dla BBC premier Grecji Kyriakos Micotakis.

Reklama
Reklama

"Nie poczyniliśmy tak dużych postępów w negocjacjach, jak bym sobie tego życzył" – przekazał Micotakis. "Uważamy, że rzeźby należą do Grecji i że zostały zasadniczo skradzione" – dodał.

Według szefa greckiego rządu, przetrzymywanie części rzeźb w Londynie i reszty w Atenach jest jak "przecięcie Mona Lisy na pół".

Premier Grecji - Kyriakos Mitsotakis - przebywa obecnie z wizytą w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Już jutro Micotakis ma spotkać się z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, a jeszcze dziś ma rozmawiać z Keirem Starmerem, liderem opozycyjnej Partii Pracy, która prowadzi w sondażach przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

W marcu Rishi Sunak jednoznacznie wykluczył zmiany zapisów, które zezwoliłyby Muzeum Brytyjskiemu na przekazanie rzeźb na stałe. W grę wchodzi jednak opcja wypożyczenia. Rozwiązanie takie popiera również George Osborne, były brytyjski minister finansów, który jest przewodniczącym rady powierniczej muzeum. 

Marmury Elgina to część fryzu Partenonu w Atenach, zdjęta przez brytyjskiego ambasadora za zgodą przekupionych tureckich namiestników na krótko przed wyzwoleniem się Greków spod władzy otomańskiej. Thomas Bruce, 7. hrabia Elgin, zmuszony był sprzedać wywieziony do Anglii fryz na pokrycie długów. Gros marmurów kupiło Muzeum Brytyjskie, a część trafiła do Paryża i Kopenhagi.

Rząd w Atenach od dawna podejmuje wysiłki w celu zwrotu rzeźb. Brytyjscy urzędnicy twierdzą z kolei, że zostały one nabyte legalnie.

Kwestia zwrotu rzeźb z Partenonu jest tematem ogólnoświatowej dyskusji. W grudniu 2022 roku papież Franciszek zdecydował o przekazaniu Grecji trzech fragmentów z Partenonu, przechowywanych dotąd w Watykanie. Wcześniej również Sycylia zdecydowała o przekazaniu Grekom pochodzącego z Partenonu kawałka fryzu. 

Czytaj więcej:

Media: Indie zażądają od Brytyjczyków zwrotu wywiezionych w czasach kolonialnych artefaktów

Zwiedzający Akropol zobaczą jak wyglądało to miejsce w czasach swojej świetności

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama