Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gdy Arktyka topnieje, w Europie pada?

Gdy Arktyka topnieje, w Europie pada?
Kiedy lód morski w Arktyce topnieje, lata w Europie północno-zachodniej stają się bardziej deszczowe. Dało się to odczuć w latach 2007-2012.
Reklama
Reklama
Aby zbadać, na ile intensywne topnienie lodu morskiego w Arktyce wpływa na wakacyjny klimat Europy, dr James Screen z University of Exeter wykorzystał komputerowy model. Schemat opadów, jaki uzyskał z modelu, bardzo przypomina schemat opadów faktycznie obserwowanych w ostatnich latach w sezonie letnim w północno-zachodniej części Europy - w tym m.in. w Wielkiej Brytanii.

"Model pokazuje, że topniejący lód morski w Arktyce powoduje zmiany kształtu prądu strumieniowego. To zaś pomaga wytłumaczyć deszczowe lata, jakich ostatnio doświadczaliśmy" - zauważa dr Screen. "Badanie pozwala sądzić, że topnienie lodu morskiego wpływa nie tylko na środowisko i przyrodę samej Arktyki, ale też niesie określone konsekwencje dla mieszkańców Europy i innych części Ziemi" - dodaje naukowiec.

Z modelu wynika, że kiedy w Europie północno-zachodniej letnich opadów jest więcej, to w tym samym czasie w regionie śródziemnomorskim pada mniej. Efekt ten nie ogranicza się do Europy, ale też oddziałuje na aurę Ameryki Północnej.

W ostatnich dekadach średnia roczna pokrywa lodu morskiego w Arktyce maleje. Co 10 lat ubywa tam lodu o powierzchni o ok. pół miliona km kw., czyli mniej więcej tyle, co półtorej Polski. Naukowcy porównali pogodę nad Europą w okresie, kiedy lodu morskiego było niewiele (w ostatnich latach) i w okresie, kiedy lodu nie brakowało, np. w latach 70.

Z ich modelu nie wynika, ile lodu morskiego stopnieje w Arktyce w przyszłości i jak w związku z tym zmieni się pogoda. Wyniki pozwalają jednak podejrzewać, że jeśli lód nadal będzie zanikał, to mieszkańcy półkuli północnej będą się musieli przyzwyczaić do deszczowych wakacji.

Także inne prace tłumaczą większą ilość letnich opadów w Europie północno-zachodniej. Zmiany przypisano m.in. niedawnemu ociepleniu Atlantyku Północnego. Być może zmiany pogody, obserwowane w ostatnich latach w naszej części świata, wymusza nie tylko topnienie lodu morskiego w Arktyce, ale jeszcze kilka innych czynników.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama