Menu

Francja: Skradziono graffiti Banksy'ego przy Centre Pompidou

Francja: Skradziono graffiti Banksy'ego przy Centre Pompidou
Po dziele Banksy'ego przy Centre Pompidou nie pozostał już nawet ślad. (Fot. Getty Images)
Graffiti Banksy'ego, tajemniczego twórcy street artu, przy paryskim muzeum sztuki nowoczesnej Centre Pompidou zostało skradzione - poinformowało to centrum kulturalne. Dzieło przedstawiało szczura, który miał zasłonięty pyszczek, a w łapach trzymał ołówek.
Reklama

Jak podało w komunikacie Centre Pompidou, "stwierdzono kradzież" dzieła Banksy'ego, wykonanego na tylnej ścianie billboardu umieszczonego na wjeździe do podziemnego parkingu muzeum.

Instytucja poinformowała, że złożyła zawiadomienie o kradzieży i dokonanym zniszczeniu w należącej do muzeum przestrzeni.

Graffiti to pojawiło się 25 czerwca 2018 roku, a zachowujący anonimowość słynny artysta przyznał się do jego stworzenia dzień później na Instagramie. Instytucja wkrótce potem zdecydowała się chronić graffiti, osłaniając je płytą z pleksiglasu.

Przedstawiciel Centre Pompidou wyjaśnił, że rysunek prawdopodobnie został wycięty z metalowej konstrukcji za pomocą piły. Już w lipcu 2018 roku doszło do pierwszej próby kradzieży tego paryskiego dzieła Banksy'ego, jednak została ona udaremniona przez ochroniarzy muzeum.

Dzieła Banksy'ego pojawiają się również w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Pojawiające się w przestrzeniach miejskich w wielu krajach świata dzieła Banksy'ego kradzione są regularnie. Także z budynku w V dzielnicy Paryża zniknęło inne graffiti tego tajemniczego brytyjskiego artysty - przedstawiało ono mężczyznę chowającego za plecami piłę, który daje kość psu; zwierzęciu brak jednej łapy. Ten rysunek również pojawił się w czerwcu 2018 roku.

Kolejne dzieło przypisywane Banksy'emu - rysunek na tylnych drzwiach paryskiej sali koncertowej Bataclan, gdzie w 2015 roku w zamachach terrorystycznych zginęło 90 osób - zostało skradzione w styczniu br.

Tożsamość artysty jest dobrze strzeżoną tajemnicą. Wiadomo jedynie, że jest urodzonym w Bristolu Brytyjczykiem. Jego konto na Instagramie, gdzie umieszcza zdjęcia swoich dzieł, śledzi 6,3 mln internautów. 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama