Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Francja: Macron i May na obchodach 75. rocznicy lądowania w Normandii

Francja: Macron i May na obchodach 75. rocznicy lądowania w Normandii
Było to ostatnie oficjalne pojawienie się May za granicą jako szefowej brytyjskiego rządu. (Fot. Getty Images)
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Theresa May wzięli dzisiaj udział w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W Ver-sur-Mer w departamencie Calvados wmurowali kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci brytyjskiej armii.
Reklama

Było to ostatnie oficjalne pojawienie się May jako szefowej brytyjskiego rządu za granicą - zwraca uwagę AFP.  Jutro formalnie przestanie ona pełnić ten urząd po niepowodzeniu z umową wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Pod koniec przemówienia prezydent Macron oświadczył, że "praca i działanie" z premier May "były przyjemnością". "Przywódcy odchodzą, ale praca, którą wykonują, pozostaje" - dodał.

Prezydent Francji potwierdził siłę - jak to ujął - "pojedynczych więzi" między Francją a Wielką Brytanią, pomimo perspektywy Brexitu. "Cokolwiek się stanie, zawsze będziemy stać razem, ponieważ to nasze wspólne przeznaczenie" - podkreślił Macron. Dodał, że jego zdaniem "obecne debaty nie odbierają niczego z siły naszej wspólnej historii i naszej wspólnej przyszłości, przeciwnie".

May złożyła hołd "odwadze i poświęceniu" 156 tys. ludzi, którzy 6 czerwca 1944 roku wylądowali w Normandii. (Fot. Getty Images)

May nie odniosła się w przemówieniu do swojego odejścia. Brytyjska premier złożyła hołd "odwadze i poświęceniu" 156 tys. ludzi, w tym 83 tys. ze Zjednoczonego Królestwa i Wspólnoty Narodów, którzy 6 czerwca 1944 roku wylądowali w Normandii. Dzień rozpoczęcia operacji D-Day był największą operacją desantową aliantów podczas II wojny światowej.

"Niezwykle wzruszające jest bycie tutaj dzisiaj i patrzenie na plaże, gdzie miała miejsce jedna z najważniejszych bitew o wolność" - oznajmiła May przed tłumem około 200 gości, z których połowę stanowili Brytyjczycy, w tym odznaczeni weterani.

Podczas uroczystości Macron i May wmurowali kamień węgielny pod budowę pomnika ku czci 22 tys. poległych żołnierzy służących pod dowództwem brytyjskim w bitwie o Normandię. Pomnik finansuje brytyjski rząd, który jest gotowy wyasygnować na ten cel prawie 20 milionów funtów. Zwrócony w stronę morza monument ma zostać odsłonięty 6 czerwca 2020 roku na Plaży Gold - jednej z pięciu normandzkich plaż, na której 6 czerwca 1944 roku wylądowało 25 tys. żołnierzy, głównie brytyjskich.

 

  Komentarze


  • @
   6 czerwca, 17:41

   A dlaczego nie mowia powodu ladowania w normandi?? Ze to niemcy do nich strzelali podczas ladowania

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama