Formuła 1: W Hiszpanii rozpoczyna się europejska część sezonu

Formuła 1 w Hiszpanii (Fot. Getty Images)
Niedzielny wyścig o Grand Prix Hiszpanii otworzy, tak jak w poprzednim sezonie, europejską część tegorocznych mistrzostw świata Formuły 1. Trzy z czterech dotychczas rozegranych eliminacji wygrał broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton.

Poprzednie rundy rozgrywane były w Australii i Azji. Tylko jedną - w Malezji - wygrał Niemiec Sebastian Vettel z ekipy Ferrari, w pozostałych triumfował Hamilton.

Brytyjczyk w klasyfikacji generalnej F1 jest liderem z dorobkiem 93 pkt, drugie miejsce zajmuje jego partner z teamu, wicemistrz świata z poprzedniego sezonu Niemiec Nico Rosberg - 66 pkt, a trzecie Vettel - 65 pkt.

Hamilton jest od początku sezonu w doskonałej dyspozycji, w jego bolidzie podczas wyścigu nie było praktycznie żadnych problemów technicznych, te czasami pojawiały się podczas treningów, ale były szybko usuwane przez serwis. Brytyjczyk nie kryje, że na otwarcie sezonu w Europie także liczy na zwycięstwo. Dotychczas w karierze wygrał 36 wyścigów Grand Prix, o cztery więcej ma w dorobku Vettel.

"Tor w Barcelonie jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia europejskiej fazy sezonu. Pogoda w Hiszpanii jest zawsze dobra, choć sam wyścig z reguły jest ciężki, prawie zawsze jest upalnie, a sam tor jest bardzo wymagający od kierowcy, wymaga doskonałego przygotowania fizycznego. W Hiszpanii wygrałem rok temu, teraz chciałbym to zrobić w jeszcze lepszym stylu" - stwierdził Hamilton.

Tor Catalunya ma 4655 m długości, zawodnicy mają do pokonania 66 okrążeń. Obiekt ma nierówną nawierzchnię, jest przez to bardzo trudny technicznie. Jego specyfiką jest znacznie szybsze niż na innych zużycie opon, stąd konieczne są częstsze wizyty w serwisie.