Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Fala ukąszeń pająków w UK. Rośnie liczba hospitalizacji

Fala ukąszeń pająków w UK. Rośnie liczba hospitalizacji
Ukąszenia tych pająków mogą być bardzo bolesne. (Fot. Getty Images)
Naukowcy w Wielkiej Brytanii odkryli, że ukąszenia fałszywych czarnych wdów mogą być tak poważne, iż czasami wymagają hospitalizacji. Ostatnio znacząco wzrosła liczba ukąszeń tych pająków na Wyspach.
Reklama
Reklama

Arachnolodzy i specjaliści ds. opieki zdrowotnej od wielu lat dyskutują nad zagrożeniem, jakie stwarza fałszywa czarna wdowa dla brytyjskiego społeczeństwa.

Nowe badanie, opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie medycznym "Clinical Toxicolog" potwierdziło, że niektóre ofiary ukąszeń doświadczają objawów podobnych do ukąszeń prawdziwej czarnej wdowy, a niektóre ciężkie przypadki wymagają długiej hospitalizacji.

Pochodząca z Madery i Wysp Kanaryjskich fałszywa czarna wdowa (Steatoda nobilis) uważana jest obecnie za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pojawiła się 140 lat temu, ale dopiero w ostatnich dziesięcioleciach populacja tego pająka znacznie wzrosła. 

Przyczyny tego niepokojącego trendu nie są jeszcze dokładnie znane. Naukowcy wykluczyli zmianę klimatu, ale wskazali, że może chodzić o nową mutację genetyczną, dzięki której fałszywa czarna wdowa stała się lepiej przystosowana do brytyjskiego klimatu.

Sytuacja jest poważna, bo w niektórych częściach Wielkiej Brytanii i Irlandii jest to obecnie jeden z najspospolitszych gatunków pająków, występujących zwłaszcza w dużych siedliskach miejskich.

Objawy ukąszenia są głównie miejscowe i objawiają się bólem oraz obrzękiem. Niektórzy doświadczają ponadto drgawek, skoków ciśnienia, nudności, a nawet problemów z poruszaniem się. W skrajnych przypadkach może dojść również do poważnej infekcji bakteryjnej.

Czytaj więcej:

W UK zaczyna się sezon na pająki w domu

Foki zabiły tysiące łososi w "dużym" ataku na szkockiej farmie

Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Brexit uderzył w Szkotów. Zakaz eksportu owoców morza do UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama