Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"FT": Londyn musi podjąć decyzję ws. wpłat do budżetu UE

"FT": Londyn musi podjąć decyzję ws. wpłat do budżetu UE
Zignorowanie kwestii wpłaty do budżetu UE "zrujnowałoby" relacje między Brukselą a Londynem. (Fot. Getty Images)
W razie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy uwaga unijnych negocjatorów skieruje się na nowy termin 18 kwietnia, do kiedy brytyjski rząd będzie musiał zdecydować, czy uszanuje swoje zobowiązania w ramach budżetu UE - pisze 'Financial Times'.
Reklama

Instytucje UE będą oczekiwały, że nawet w razie załamania negocjacji w sprawie umowy dotyczącej Brexitu władze w Londynie zdecydują się uregulować płatności wynikające z przyjętych wieloletnich ram finansowych 2014-2020.

"FT" przypomina, że Wielka Brytania musi oficjalnie poinformować o swojej decyzji dotyczącej planowanej wpłaty ok. 7 mld euro do budżetu na 2019 rok do 18 kwietnia br., a pierwsze środki powinny trafić do Wspólnoty 30 kwietnia br.

Unijni negocjatorzy ocenili w rozmowie z gazetą, że zignorowanie tej kwestii "zrujnowałoby" relacje między Brukselą a Londynem, utrudniając przyszłe wznowienie rozmów o jakimkolwiek porozumieniu handlowym.

Dziennik podkreślił, że celem UE będzie przekonanie Wielkiej Brytanii do stopniowego wpłacenia całej ustalonej w umowie wyjścia kwoty 45 mld euro, która pokryłaby brytyjskie zobowiązania wobec Wspólnoty, a także wypracowanie nowego rozwiązania pozwalającego na uniknięcie powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią (ang. backstop). "W efekcie bezumowny Brexit uruchomiłby prawdopodobnie najszybszy i najważniejszy okres negocjacji od czasu referendum z 2016 roku" - ocenił "FT".

Jak dodał, unijni liderzy wykluczali w przeszłości wypracowanie wąskich porozumień sektorowych pozwalających na "zarządzane wyjście bezumowne" ze Wspólnoty w obawie, że taki scenariusz byłby kuszący dla eurosceptycznego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej, które nie jest zadowolone z dotychczasowego przebiegu rokowań.

W ubiegłym roku główny negocjator ze strony UE Michel Barnier oświadczył wprost, że "jeśli nie będzie porozumienia, to nie ma dalszych dyskusji, nie ma dalszych negocjacji - to koniec". "Każda strona podejmie swoje jednostronne działania" - dodał.

"FT" zaznaczył jednak, że o ile Wielka Brytania nie powinna liczyć na wypracowanie innej, nowej umowy regulującej sytuację po zerwaniu negocjacji, to Bruksela będzie oferowała rządowi w Londynie jednostronne rozwiązania, które można by wcielić w życie po spełnieniu niektórych oczekiwań dotyczących regulacji lub płatności budżetowych.

Wśród branych pod uwagę możliwości jest m.in. tymczasowe rozluźnienie niektórych przepisów, np. przedłużenie bezwizowego ruchu między krajami i zachowanie ciągłości połączeń lotniczych. UE będzie prawdopodobnie próbowała wykorzystywać swoją siłę do wymuszania ustępstw po stronie rządu w Londynie, np. w kwestii rolnictwa i dopuszczenia eksportu z Wielkiej Brytanii, traktowanej już jako kraj trzeci, do Wspólnoty.

 

  Komentarze


  • Tak jak my
   23 lutego, 08:41

   Wielka Brytania wstąpiła do Unii Gospodarczej a występuje z Unii Politycznej.

  • Tom
   23 lutego, 09:35

   Będzie pasztet. Ratuj się kto może!!!

  • Hdhfif
   23 lutego, 11:13

   Uk sam tworzyla ta unir i przepisy dla takich krajow jak Polska ktore musza sie stosowac

  • Leon
   23 lutego, 13:15

   Uk juz ma pozamiatane wykopia ich ze wspolnego rynku jak nie chca placic abonamentu londyn juz jest skonczony oni kupuja za 16 biljonow rocznie zywnosci z UE teraz beda jedli chinszczyzne , ogrodza sie kolczastym drutem od sasiadow i beda dumac.

  • Twòj Pan
   23 lutego, 14:36

   Co to urwa jest za naròd co dał się zrobić w uja I dodatkowo liczyć urwa nie potrafi ?
   To musi być genetyka poprostu brakowało w tym kraju przejść wojsk ze wschodu na zachód i pòłnocy na południe brak urozmaicenia genetycznego I wynik udziwnienia

  • Emigrant
   23 lutego, 15:32

   Zobatcie jak Tereska na tym zdienciu wyglonda , wyglonda na bezradną zmenczoną starą babę z demencja . czy takiej osoby ktoś by chciał słuchać .

  • Ula
   23 lutego, 21:11

   Biedna tereska ona tak wyglada bo sama nie wie co robic ktos nia kieruje a ona sie teraz zastanawia jak sie w to wpakowala

  • Dariusz
   24 lutego, 08:35

   Theresa prosze powiedz czym oni Ciebie faszerują ? Przeciez widac po twarzy ze to jakis mózgo..b.Czy cos jest juz legalne ? A ja przespalem?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.05.2019
  GBP 4.891 złEUR 4.310 złUSD 3.862 złCHF 3.821 zł

  Sport


  Reklama