Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eurostat: Europejczycy wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 26,5 roku

Eurostat: Europejczycy wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 26,5 roku
Polska należy do grona krajów, w których młodzi dorośli czekają z wyprowadzką trochę dłużej. (Fot. Getty Images)
W 2021 roku w młodzi ludzie w Unii Europejskiej opuszczali gospodarstwo domowe rodziców średnio w wieku 26,5 roku - podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Istnieją jednak duże różnice między poszczególnymi krajami członkowskimi.
Reklama
Reklama

Najwyższy średni wiek wyprowadzki od rodziców - 30 lat i więcej - odnotowano w Portugalii (33,6 roku), Chorwacji (33,3), Słowacji (30,9), Grecji (30,7) i Bułgarii (30,3). Na przeciwległym końcu skali jest z kolei Szwecja (19), Finlandia (21), Dania (21,3) i Estonia (22,7). W Polsce średni wiek opuszczenia gniazda rodzinnego wyniósł w 2021 roku 29 lat.

Jak zauważa Eurostat, w większości krajów unijnych leżących na północy i zachodzie Unii młodzi ludzie co do zasady opuszczali dom rodzinny wcześniej, raczej przed lub krótko po ukończeniu 25. roku życia, a w krajach Południa i w Europie Środkowo-Wschodniej wiek ten był bliższy trzydziestki.

Z danych zebranych przez Eurostat wynika też, że kobiety wcześniej opuszczały gospodarstwo domowe rodziców niż mężczyźni. Tendencję tę zaobserwowano we wszystkich krajach UE. Średnia wieku dla kobiet to 25,5 roku, a dla mężczyzn - 27,4.

Mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio po 30. roku życia w 11 krajach UE (Chorwacja, Portugalia, Słowacja, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Włochy, Malta, Hiszpania, Rumunia i Polska), podczas gdy w przypadku kobiet dotyczy to tylko dwóch krajów (Portugalia i Chorwacja).

Największą rozpiętość średniej wieku między płciami w momencie opuszczania domu rodzinnego stwierdzono w Rumunii, gdzie młodzi mężczyźni wyprowadzali się mając średnio 30,3 roku, a kobiety 25,6 roku (co daje 4,7 roku różnicy), a następnie w Bułgarii, gdzie mężczyźni wyprowadzili się w wieku 32 lat, a kobiety w wieku 28,5 roku (różnica 3,5 roku). Z kolei Szwecja, Dania i Irlandia odnotowały najmniejsze różnice w tej kategorii: odpowiednio 0,4, 0,5 i 0,9 roku.

Różnica między płciami była bardziej wyraźna w krajach, w których młodzi ludzie później opuszczali dom rodzinny.

Czytaj więcej:

Eurostat: Polska udzieliła w maju ochrony tymczasowej największej liczbie osób z Ukrainy

Eurostat: Gospodarka UE nadal rośnie, ale nastroje gospodarcze znacznie się pogorszyły

Eurostat: Polska w pierwszej trójce największych producentów piwa w UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama