Menu

Europejskie Drzewo Roku: Zagłosuj na polski klon!

Europejskie Drzewo Roku: Zagłosuj na polski klon!
65-letni klon jesionolistny (Acer negundo L.) w Krasnymstawie. (Fot. FB/Alicja Barcikowska)
Do 28 lutego można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019. Polskę reprezentuje okazały klon z Krasnegostawu, który konkuruje z 14 innymi drzewami z różnych krajów Europy.
Reklama

Internetowe głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku organizuje Environmental Partnership Association (EPA). Konkurs został zapoczątkowany w Republice Czeskiej 8 lat temu. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorzy starają się tradycję rozwinąć również poza Europą.

Rosnąca na Helu dwustudwudziestoletnia topola Helena, z gatunku topola czarna (populus nigra), zdobyła w ubiegłym roku 11. miejsce.

Tylko do 28 lutego można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019! (Fot. www.treeoftheyear.org)

W tym roku “przedstawicielem” polskich drzew jest 65- letni klon jesionolistny (Acer negundo L.) z Krasnegostawu (woj. lubelskie). Kilkanaście lat temu “klęczące” drzewo zostało wskazane do wycinki, jako „nieestetyczne i zdeformowane”, co spotkało się ze sprzeciwem społecznym. Dziś jest popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci oraz częstym tematem dzieł plastycznych.

“Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu, symbolizuje determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać” - podają w opisie polskiego kandydata na Drzewo Roku organizatorzy “Tree of the year”.

Nasz klon ma niewiele ponad 5 tysięcy "polubień", dlatego oddajcie swój głos na tegoroczne polskie drzewo jeszcze dziś: https://www.treeoftheyear.org/home

  Komentarze
  • Kazik
   11 lutego, 12:45

   Miesiąc temu Anglicy zniszczyli ławkę i złamali kilka gałęzi w tym miejscu,sprawa jest w toku

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama