Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Europa Środkowa nie może tylko się przyglądać. Okażcie solidarność uchodźcom"

"Europa Środkowa nie może tylko się przyglądać. Okażcie solidarność uchodźcom"
Państwa V4 przyjęły w sumie ok. 25 tys. uchodźców, co stanowi 0,1 proc. z blisko dwudziestomilionowej światowej populacji uchodźców. (Fot. Getty Images)
UNHCR wzywa państwa Europy Środkowej do okazania solidarności z uchodźcami. 'Liderzy w regionie powinni zagwarantować bezpieczeństwo osobom uciekającym przed prześladowaniami' - apeluje przedstawicielka UNHCR na Europę Środkową Montserrat Feixas Vihé.
Reklama
Reklama

Dzisiaj w Pradze szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji, mają wypracować wspólne stanowisko m.in. w kwestii kryzysu migracyjnego. W rozmowach mają również uczestniczyć przywódcy Bułgarii i Macedonii.

Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) zwraca się do przywódców państw Europy Środkowej o okazanie większej solidarności z uchodźcami, którzy szukają schronienia na kontynencie.

Jak podkreśla przedstawicielka UNHCR na Europę Środkową, liderzy w regionie powinni zagwarantować bezpieczeństwo osobom uciekającym przed prześladowaniami. "Nie mogą ograniczać się tylko do przyglądania się temu bezprecedensowemu kryzysowi humanitarnemu. Świat oczekuje od nich, aby przyczynili się do ratowania życia i przywracania nadziei tym, którzy stracili wszystko" - zaznacza Montserrat Feixas Vihé.

"W pełni rozumiejąc, że opinia publiczna może być czasami zaniepokojona rozwojem kryzysu uchodźczego w Europie, UNHCR stoi na stanowisku, iż powinniśmy dać szansę rozwiązaniom przewidzianym przez system relokacji oraz przesiedleń. Narzędzia te, będące wyrazem solidarności, stanowią alternatywę dla przemytu oraz handlu ludźmi i mogą znacząco zmniejszyć liczbę obserwowanych obecnie niebezpiecznych przepraw" - podkreśla przedstawicielka UNHCR na Europę Środkową.

"Nadszedł czas, aby przywódcy państw Europy Środkowej dali zdecydowany przykład innym rządom i zobowiązali się do pomocy rodzinom uciekającym przed wojną oraz łamaniem praw człowieka, bez względu na ich przynależność narodową czy religijną" - dodaje Montserrat Feixas Vihé.

Według danych UNHCR, w 2015 r. państwa V4 przyjęły w sumie ok. 25 tys. uchodźców, co stanowi 0,1 proc. z blisko dwudziestomilionowej światowej populacji uchodźców. W ubiegłym roku Węgry przyjęły ok. 177 tys. wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Większość osób, która je złożyła, opuściła ten kraj w ciągu kilku kolejnych dni. Pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej przyjęły ok. 14 tys. wniosków.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają głównie przez Morze Śródziemne. Z danych UNHCR wynika, że ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy w 2015 r. (82 tys. - od początku 2016 r.). W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej w zeszłym roku zginęło co najmniej 3,7 tys. ludzi (ponad 400 osób - od początku 2016 r.).

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama