Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ekspertka: Szampana można pić już niemal do wszystkiego

Ekspertka: Szampana można pić już niemal do wszystkiego
Szampan i wina musujące cieszą się dużą popularnością nie tylko w Sylwestra. (Fot. Getty Images)
Szampan się bardzo zdemokratyzował. Obecnie można go pić do serów, mięsa, ryb, a nawet frytek i hamburgerów. Francuzi piją szampana nie tylko na Sylwestra, ale również w Wigilię i przy każdej możliwej okazji – twietrdzi Anna Meteyer, która wraz z mężem prowadzi w Szampanii rodzinną winnicę produkującą szampana.
Reklama
Reklama

"Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu szampana piło się we Francji na specjalne okazje w bogatych domach. Obecnie szampan się zdemokratyzował i pijemy go przy każdej możliwej okazji i do dowolnych potraw, a nie jak nakazywała tradycja, jako aperitif czy na zakończenie wieczoru do cygara" – informuje Anna Meteyer, która 20 lat temu przyjechała do Szampanii.

"Przyzwoitego szampana można we Francji kupić już za 20-30 euro za butelkę, choć ich ceny są praktycznie nieograniczone, dyktowane rocznikami, rzadkością oraz polityką marketingową domów szampana, co winduje ceny nawet do 10 tys. euro za butelkę. Najdroższe szampany dochodzą nawet do 1,5 mln euro za butelkę, jeśli wymienimy np. szampana Gout de Diamants z kapslem z 18-karatowego złota z diamentem" – wyjaśnia Polka.

"Lokomotywami Szampanii, czyli najbardziej znanymi markami, są Moët et Chandon (każdemu znany jest szampan Dom Perignon, nazwany na cześć benedyktyna, intendenta w klasztorze Hautvillers ), Krug, Veuve Clicquot czy Vranken/Pommery. Ci giganci angażują do swoich reklam Jamesa Bonda (Champagne Bollinger) czy inne gwiazdy kina i estrady, co odzwierciedla się potem w cenach ich produktów" – tłumaczy ekspertka.

Szampana nie pije się dzisiaj już tylko do eleganckich zakąsek, ale także do ryb, mięsa lub frytek... (Fot. Getty Images)

"Najważniejsze w szampanie są bąbelki oraz szczepy winogron, z których powstał. Wyróżniamy szczepy: chardonnay, z którego powstaje szampan mineralny z małymi bąbelkami, pinot noir, które dodaje ciała, struktury i charakteru oraz meunier, który nadaje szampanom owocowego smaku" – wyjaśnia Meteyer.

"Tajemnicą bąbelków bardzo często jest kieliszek, w którym podajemy szampana. Kiedyś obowiązywały inne reguły; podawano szampana w szerokich czarach, potem przyszła moda na kieliszki- tulipany, wąskie i długie, a obecnie serwuje się szampana w kieliszkach podobnych do kieliszków do czerwonego wina, pod warunkiem, że szkło jest bardzo cienkie" – dodaje znawczyni.

Szampania to prawie 30 tys. ha winnic najbardziej wysuniętych na północ Francji, już 100 km na wschód od Paryża. Swoje bogactwo zawdzięczają rozdrobnieniu, każda wieś stanowi osobne cru ( 307 crus AOC) i produkuje lokalną odmianę szampana, dzięki niewielkim różnicom terenu, mikroklimatom, a przede wszystkim savoir-faire licznych winiarzy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama