Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Szerszeń azjatycki prawdopodobnie zadomowi się w UK na stałe

Eksperci: Szerszeń azjatycki prawdopodobnie zadomowi się w UK na stałe
Coraz częściej odnotowuje się obecność szerszeni azjatyckich w Anglii. (Fot. Getty Images)
Ekolodzy obawiają się, że szerszeń azjatycki zadomowi się na Wyspach już na stałe - donosi rodzima prasa. Eksperci podkreślają, że stwarza on śmiertelne zagrożenie dla egzystencji pszczół miodnych, których larwami się żywi. 

Reklama
Reklama

W tym roku w Wielkiej Brytanii nastąpił gwałtowny wzrost liczby obserwacji szerszenia azjatyckiego - największego inwazyjnego owada z rodziny osowatych. Od 2016 do 2022 r. dokonano w sumie 23 obserwacji tego gatunku. Od początku tego roku owada zauważono już jednak 22 razy, co pokazuje drastyczny wzrost jego obecności.

Zdecydowana większość obserwacji miała miejsce w hrabstwie Kent i niektórzy eksperci obawiają się, że gatunek mógł się tam już zadomowić na dobre.

Obecna strategia brytyjskiego rządu polega na lokalizowaniu i zabijaniu każdego przedstawiciela inwazyjnego owada oraz niszczeniu wszystkich jego gniazd. Ten ostatni ruch ma uniemożliwić szerszeniom azjatyckim przetrwanie zimy i rozmnażanie się. Specjaliści są jednak zgodni, że powyższe działania "staną się bezcelowe, jeśli owad zdołał się zadomowić na dobre".

"Jest trochę za wcześnie, aby stwierdzić to jednoznacznie, ale nie wygląda to dobrze. Tylko w tym roku odkryliśmy 9 nowych gniazd. Wystarczy, że pominiemy jedno, a umożliwimy szerszeniom rozmnożenie się na masową skalę" - podkreślił Dave Goulson, ekspert zajmujący się owadami.

"Jeśli staną się mieszkańcami naszego kraju, trudno sobie wyobrazić sposób, w jaki moglibyśmy się ich pozbyć" - dodał.

Szerszenie azjatyckie wywołują także duże zaniepokojenie we Francji, gdzie zaczęły dziesiątkować inne gatunki owadów, w tym pszczół. Strategia szerszeni polega na wyłapywaniu pszczół, które wlatują i wylatują z uli. Żywią się także ich larwami i miodem, ponieważ są owadami wszystkożernymi.

Szerszenie azjatyckie po raz pierwszy przybyły do Europy w 2004 r. Przypuszcza się, że zostały przypadkowo przetransportowane w ładunku z Azji.

Czytaj więcej:

Azjatyckie szerszenie w Essex. Mieszkańcy wezwani "do czujności"

Po raz pierwszy odnotowano obecność szerszeni azjatyckich w Londynie

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama