Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Omikron może spowodować nawet 75 tys. zgonów w Anglii

Eksperci: Omikron może spowodować nawet 75 tys. zgonów w Anglii
Omikron zbierze śmiertelne żniwo? Eksperci oszacowali co się stanie bez wprowadzenia restrykcji. (Fot. Matthew Horwood/Getty Images).
Wariant Omikron koronawirusa może spowodować od 25 tys. do 75 tys. zgonów w Anglii w ciągu najbliższych pięciu miesięcy, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki ponad te ogłoszone w tym tygodniu - ostrzegli dzisiaj eksperci.
Reklama
Reklama

Według modelu opracowanego przez naukowców z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), jeśli nie zostaną podjęte dodatkowe działania, wariant Omikron może spowodować więcej zakażeń i hospitalizacji w Anglii, niż było podczas szczytu drugiej fali pandemii w styczniu 2021 r.

Jak wskazano, w najlepszym przypadku może on sprawić, że w szczycie liczba przyjęć do szpitali przekroczy 2 tys. dziennie, a łącznie między 1 grudnia 2021 r., a 30 kwietnia 2022 r. będzie 175 tys. hospitalizacji i 24,7 tys. zgonów. Optymistyczny scenariusz to taki, w którym ucieczka immunologiczna Omikronu jest niewielka, a szczepionki przypominające okażą się bardzo skuteczne.

Środki takie jak ograniczenia w lokalach gastronomicznych, zamknięcie niektórych miejsc rozrywki i ograniczenia wielkości zgromadzeń od początku przyszłego roku byłyby wystarczające do znacznego opanowania tej fali, zmniejszając liczbę hospitalizacji o 53 tys. i zgonów o 7,6 tys. - uważają eksperci z LSHTM.

W najgorszym scenariuszu (wysoki poziom ucieczki immunologicznej i niewielka skuteczność szczepionek przypominających), jeśli nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe restrykcje, może dojść do 492 tys. hospitalizacji i 74,8 tys. zgonów. W takim przypadku, aby utrzymać liczbę przyjęć do szpitali poniżej szczytowego poziomu ze stycznia 2021 r., mogą być konieczne bardziej zdecydowane środki.

"W naszym najbardziej optymistycznym scenariuszu, wpływ Omikronu na początku 2022 roku zostałby zmniejszony za pomocą łagodnych środków kontroli, takich jak praca w domu. Ale nasz najbardziej pesymistyczny scenariusz sugeruje, że być może będziemy musieli znosić bardziej rygorystyczne ograniczenia, aby zapewnić, że służba zdrowia nie zostanie przytłoczona. Noszenie maseczek, dystans społeczny i szczepionki przypominające są niezbędne, ale mogą nie wystarczyć" - ostrzegła dr Rosanna Barnard, która współkierowała badaniami.

Wczoraj w Anglii przywrócony został nakaz noszenia maseczek w większości zamkniętych przestrzeni publicznych, od poniedziałku wraca zalecenie pracy z domu, a od środy zaczną obowiązywać certyfikaty covidowe, które będą warunkiem wejścia do klubów nocnych oraz na imprezy masowe.

Czytaj więcej:

Dr Fauci: Omikron raczej nie jest groźniejszy od Delty

Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali "niewidzialną" wersję Omikronu

Plan "B" w Anglii: Bedą certyfikaty covidowe i wracają niektóre restrykcje

W Niemczech sytuacja pandemiczna coraz poważniejsza. "To może potrwać do wakacji"

Szkocja zaostrza zasady kwarantanny w związku z "tsunami" zakażeń Omikronem

W UK aż 58 tys. zakażeń jednego dnia. Najwięcej od 11 miesięcy

Badania w UK: Dwie dawki szczepionki nie chronią przed Omikronem

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama