Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Eksperci: Brytyjski system pomocy społecznej "nieprzystosowany do celu, w jakim go stworzono"

Eksperci: Brytyjski system pomocy społecznej "nieprzystosowany do celu, w jakim go stworzono"
Czy system pomocy społecznej na Wyspach wymaga naprawy? Tak sugerują autorzy nowego raportu. (Fot. Getty Images)
Brytyjski system opieki społecznej jest 'nieprzydatny' i pilnie potrzebne są reformy, aby to zmienić - ostrzegli brytyjscy eksperci w raporcie 'Covid Realities'. Publikację raportu, przygotowanego przez zespół naukowców z uniwersytetów w York i Birmingham, a także z organizacji Child Poverty Action Group, poprzedziło dwuletnie badanie.

Reklama
Reklama

Z raportu wynika, iż w najbliższym czasie "kolejne miliony rodzin będą borykać się z trudnościami finansowymi". Odpowiadać za nie ma nie tylko pandemia i jej skutki, ale także coraz wyższe koszty życia.

Eksperci szacują, że rosnące ceny żywności i wynajmu wraz z rachunkami za energię – które mają w kwietniu wzrosnąć ponad dwukrotnie - "utrudnią funkcjonowanie co najmniej 6 mln gospodarstw domowych". "Rodziny będą zmuszone wybierać między podstawowymi rzeczami, takimi jak żywność czy ciepło. Coraz więcej osób będzie się zadłużało i polegało na bankach żywności" - dodali w raporcie.

Zdaniem naukowców, "brytyjski system pomocy jest oderwany od rzeczywistości" i "w żaden sposób nie chroni osób o niskich dochodach przed trudnościami".

Badanie poprzedzające wydanie raportu, obejmujące dokumentację życia 150 rodzin o niskich dochodzach wykazało, że "pomoc oparta na zasiłkach nie jest przystosowana do ochrony ludzi przed ubóstwem". Uznano ponadto, iż "system nie zapewnia żadnego poziomu bezpieczeństwa osobom zagrożonym w obliczu życiowych wyzwań, takich jak utrata pracy, rozpad związku, zły stan zdrowia czy urodzenie dziecka".

Jak podkreślili autorzy raportu, Wielka Brytania nie zabezpiecza osób podatnych na trudności przed skrajnymi sytuacjami, takimi jak choćby utrata pracy czy choroba. (Fot. Getty Images)

"Wszystko to wiedzieliśmy już przed pandemią, ale Covid-19 dodatkowo uwypuklił wady systemu i to, dlaczego jest nieodpowiedni" - podkreśliła Ruth Patrick, współautorka badania. Dodała, iż rosnąca liczba problemów - od pandemii po rosnące koszty życia - spowodowała, że "ludzie utracili odporność na radzenie sobie z trudnościami".

"Wiele osób jest zmuszanych do dokonywania trudnych kompromisów. Niektórzy spędzają czas w ciemności, aby oszczędzić prąd. Inni włączają ogrzewanie tylko wtedy, gdy ze szkoły wracają dzieci. Ludzie żyją w strachu przed nadchodzącymi miesiącami, co ma wpływ na ich zdrowie psychiczne. Doświadczają stresu, niepokoju i lęku odnoścnie tego, jak poradzą sobie teraz i w przyszłości" - podsumowała ekspertka.
 

Czytaj więcej:

IKEA zmniejsza zasiłki chorobowe dla niezaszczepionych zmuszonych do samoizolacji

Niemcy: Co szóste gospodarstwo domowe bez pomocy w czasie pandemii

Austria: Pracownicy z krajów UE powinni mieć dostęp do tych samych zasiłków co Austriacy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama