Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzieci brytyjskich par jednopłciowych urodzone poza UK są pozbawione obywatelstwa

Dzieci brytyjskich par jednopłciowych urodzone poza UK są pozbawione obywatelstwa
Dzieci niektórych par urodzone za granicą nie mogą otrzymać brytyjskiego obywatelstwa. (Fot. Getty Images)
Dzieci urodzone poza granicami Zjednoczonego Królestwa przez brytyjskich rodziców w związkach jednopłciowych są skazywane przez Home Office na status bezpaństwowca – dowiedział się 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Brytyjscy obywatele i ich małżonkowie z UE skarżą się, że ministerstwo poinformowało ich, iż dziecko urodzone za granicą jako dziecko brytyjskiego rodzica, który również urodził się poza granicami UK, nie kwalifikuje się do otrzymania brytyjskiego obywatelstwa.

Jeśli Wielka Brytania nie zgodzi się na wydanie stosownych dokumentów, może to doprowadzić do tego, że niektóre dzieci staną się bezpaństwowcami w przypadku krajów UE, które np. nie uznają dwóch matek.

Niektóre pary twierdzą, że przez wiele lat pozostają w zawieszeniu, nie mogąc opuścić kraju, w którym urodziło się ich dziecko, ponieważ nie mogą uzyskać dla niego paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

Jedna z przełomowych spraw, która czeka obecnie na decyzję bułgarskich sądów, dotyczy trzyletniej dziewczynki, urodzonej w Hiszpanii w związku Brytyjki i Bułgarki, która pozostaje bezpaństwowcem od czasu, gdy urodziła się trzy lata temu.

Jane, brytyjska matka dziecka, urodziła się w Gibraltarze i przeniosła do Wielkiej Brytanii, mając dwa tygodnie. Ponieważ nabyła obywatelstwo brytyjskie na podstawie pochodzenia, nie mogła przekazać go swojej córce. Home Office wielokrotnie odmawiało wydania dziecku paszportu.

Po tym, jak ich wniosek o obywatelstwo został odrzucony przez bułgarskie sądy, a tamtejsze władze stwierdziły, że nie uznają rodzin niekonwencjonalnych, matki wniosły pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że w najlepszym interesie ich córki, jest wydanie jej bułgarskiego paszportu.

22 listopada odbyła się finałowa rozprawa i rodzina czeka obecnie na decyzję bułgarskich sądów, która rozstrzygnie, czy rząd zastosuje się do wyroku unijnego sądu.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska przyjęła projekt ustawy określającej, że rodzicielstwo ustanowione w jednym z państw członkowskich UE powinno być uznawane we wszystkich pozostałych państwach członkowskich.

Jeśli przepis ten zostanie uchwalony, wszystkie kraje UE będą musiały go realizować. Ponieważ Wielka Brytania opuściła UE, przepis ten nie będzie dotyczył rodzin, w których jedno z rodziców jest obywatelem brytyjskim.

Jak wiadomo, Home Office bada obecnie kwestię, która zaistniała w wyniku wprowadzenia przepisów, zgodnie z którymi drugi rodzic płci żeńskiej jest uznawany za rodzica swojego dziecka do celów związanych z nadaniem mu obywatelstwa.

Czytaj więcej:

KE proponuje nowe przepisy dotyczące wzajemnego uznawania pochodzenia dziecka przez państwa UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama