Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Deweloperzy: W tym roku mieszkania w Polsce zdrożeją o 7-10 proc.

Deweloperzy: W tym roku mieszkania w Polsce zdrożeją o 7-10 proc.
Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa boom. (Fot. Getty Images)
Inflacja, brak działek i nowe przepisy będą głównymi czynnikami przyczyniającymi się do dalszego wzrostu cen mieszkań - ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Związek prognozuje, że w tym roku mieszkania na rynku pierwotnym zdrożeją o 7-10 proc.
Reklama
Reklama

Według raportu Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), łączna liczba mieszkań sprzedanych przez deweloperów w całym 2021 r. wyniosła ok. 165 tys. lokali, co stanowi historyczny rekord. W sześciu największych miastach, według analizy JLL, sprzedano natomiast 69 tys. mieszkań (więcej, 72 tys. sprzedano tylko w 2017 r.). Wzrost cen mieszkań w sześciu największych miastach wyniósł średnio 17 proc. rdr.

W raporcie zauważono, że ograniczeniem jest podaż mieszkań. Oferta lokali do kupienia (na etapie budowy lub gotowych jednostek) spadła w sześciu miastach do najniższego poziomu od przeszło dekady. Na koniec 2021 r. klienci mogli wybierać mieszkania z puli 37,4 tys. mieszkań, mniejszej o ponad 20 proc. niż rok wcześniej.

PZFD prognozuje, że w całym 2022 r. mieszkania zdrożeją o 7-10 proc., przy czym wzrost ich cen będzie się utrzymywał powyżej inflacji. Analiza uwzględnia prognozy inflacyjne i dalszy wzrost stóp procentowych (nawet do 4 proc. stopy bazowej). Jak zaznaczono, nie wiadomo natomiast, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie i jaki będzie to miało wpływ na rynek mieszkaniowy.

Oceniono, że ten rok będzie należał do miast powiatowych, w których będzie rosła oferta nowych mieszkań i gdzie będzie realizowana większość transakcji. Ceny lokali na mniejszych rynkach będą rosły na skutek inflacji i zmiany przepisów, które przekładają się na koszty wytworzenia mieszkania. W dużych miastach dalszy wzrost cen - według PZFD - będzie wynikiem braku działek, przedłużających się procedur administracyjnych, sceptyczności urzędników i przepisów, wzrostu obciążeń podatkowych oraz wyższych wymogów efektywności energetycznej.

"Na pewno nie uda się powtórzyć liczbowego wyniku z 2021 r., ponieważ deweloperzy nie mają wystarczającej liczby mieszkań na sprzedaż" - zauważono.

Czytaj więcej:

W Polsce rynek mieszkaniowy kwitnie

Średnia cena nieruchomości w UK osiągnęła rekordowy poziom 

Raport: Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa boom

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama