Menu

Daimler i BMW zainwestują fortunę w spółkę konkurującą z Uberem

Daimler i BMW zainwestują fortunę w spółkę konkurującą z Uberem
Niemieccy producenci chcą rozszerzyć swoją ofertę o systemy przejazdów na minuty i kilometry. (Fot. Getty Images)
Daimler i BMW poinformowały, że zainwestują 1,13 mld dolarów we wspólną spółkę z branży mobilności, oferującą usługi przewozu osób, parkowania i ładowania pojazdów elektrycznych, aby rywalizować z Uberem i innymi firmami technologicznymi.
Reklama

Niemieccy producenci motoryzacyjni chcą zainwestować w spółkę joint venture, aby rozszerzyć swoją ofertę o systemy przejazdów na minuty (pay-per-minute systems) i kilometry (pay-per-mile systems). W tym celu należący do Daimlera Car2Go działający w branży carsharingu połączy się z należącymi do BMW DriveNow, ParkNow i ChargeNow. Oba koncerny będą posiadać po 50 proc. udziałów w nowej spółce.

Na projekt Daimlera i BMW będzie składać się pięć usług: zarządzanie trasami i rezerwacjami za pośrednictwem smartfona (ReachNow), ładowanie samochodów elektrycznych (ChargeNow), przewóz osób (FreeNow), i krótkoterminowego wynajmu pojazdów (ShareNow)oraz rozwiązania z zakresu parkowania (ParkNow)

"Te pięć usług będzie się coraz bardziej łączyło, tworząc jedną ofertę usług mobilności z w pełni elektryczną, flotą pojazdów autonomicznych, które samodzielnie parkują i ładują się" - zaznaczył prezes BMW Harald Krueger.

BMW i Daimler pracują nad rozwojem samochodów autonomicznych, które mogłyby umożliwić im zrewolucjonizowanie rynku taksówek i usług związanych z przewozem osób.

Jak zaznaczyła firma konsultingowa PwC, producenci samochodów, dopóki nie opracują usług opartych o wykorzystanie pojazdów, są marginalizowane przez firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami. Serwis Automotive News przypomniał ponadto, że firmy oferujące usługi przewozu osób wciąż rozszerzają swoją działalność. Chiński usługodawca Didi Chuxing, chce rozwinąć swoją działalność w Ameryce Łacińskiej.

Jak podał serwis, dyrektor generalny Daimlera Dieter Zetsche nie wyklucza na tym polu "dalszą współpracę z innymi dostawcami". 

  Komentarze
  • Jan
   23 lutego, 16:17

   Lepiej niech zainwestują w jakość swoich pojazdów, bo jest tragedia. Oprócz wyglądu i bajerow nie oferują nic.

  • TRANSPORTER
   23 lutego, 17:02

   Niby fajnie, zamiast kupować nowego Merca można będzie zamówić go jak Ubera.
   To poco kupować nowe auto ?
   Volvo na opracowanie XC 90 wydało ponad 11 mld $ to te ich 1,13 starczy na opracowanie logo firmy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.12.2019
  GBP 5.065 złEUR 4.278 złUSD 3.857 złCHF 3.899 zł

  Sport


  Reklama