Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy polscy imigranci są niewidzialni?

Czy polscy imigranci są niewidzialni?
Czy Polacy na brytyjskich ulicach tak wtopili się w tłum, że już ich nie widać? (Fot. Getty Images)
Kim są Polacy w Wielkiej Brytanii? Jaki jest ich wkład w życie społeczne na Wyspach? Na te i wiele innych ważnych pytań dotyczących polskiej emigracji próbuje znaleźć odpowiedzi zespół badawczy, działający pod patronatem Polish Psychologists' Association (PPA), Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Krakowie oraz Polskiej Rady Społecznej w Berlinie.
Reklama
Reklama
W grudniu 2012 roku "The Guardian" opublikował artykuł poświęcony „niewidzialnej mniejszości” - czyli Polakom na Wyspach Brytyjskich. Według dziennika, owa niewidzialność jest efektem sposobów, w jakich nasi rodacy odnajdują swoje miejsce w Wielkiej Brytanii. Polacy integrują się na tyle dobrze w państwie przyjmującym, że trudno ich odróżnić od osób znajdujących się w większości. Jak zauważa "Guardian", są jednak i tacy, którzy "znikają" w polskich enklawach.

Katarzyna Stefanicka, Kamila Schoell-Mazurek oraz Łukasz Ereciński prowadzą badania nad polską emigracją, które pozwolą powiedzieć więcej o naturze owej „niewidzialności”. Analiza ma na celu naświetlenie trendów w polskiej imigracji, takich jak poziom integracji, zaangażowanie społeczne i polityczne, oraz dobrostan psychiczny Polonii w Wielkiej Brytanii.

„Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że rzeczywistość nie jest taka czarno-biała, jak sugeruje to artykuł w 'Guardian'” - zauważa Łukasz Ereciński, doktorant na londyńskim King's College i konsultant do spraw badań PPA. „Obecnie trudno powiedzieć czy niewidzialność nie oznacza przypadkiem po prostu swoistej bierności części Polonii, a nie izolacji lub alienacji” - dodaje.

„Na podstawie badań możemy wstępnie zauważyć, że niewielka część Polaków uczestniczy w życiu politycznym w Wielkiej Brytanii - mimo dość dobrego rozeznania w formach partycypacji politycznej” – twierdzi z kolei dr Kamila Schoell-Mazurek, do marca 2014 ekspertka wizytująca w PPA, w ramach programu "Grundtvig" Unii Europejskiej. „Mimo iż ponad 1/3 respondentów odczuwa brak spełnienia potrzeby integracji i przynależności do grupy, niski jest poziom partycypacji społecznej, mogącej uzupełnić ten deficyt” - zauważa.

Dr Katarzyna Stefanicka, psycholog oraz prezes największej organizacji polonijnej w Wielkiej Brytanii - Polish Psychologists' Association - interesuje się wpływem partycypacji społecznej na dobrostan psychiczny Polaków. „Badania wskazują, że uczestnictwo i angażowanie się w życie społeczne ma dobroczynny wpływ na zdrowie oraz wiąże się z poczuciem szczęścia. Chcielibyśmy sprawdzić, czy wpływa ona także na samopoczucie i obraz siebie u Polaków” - podkreśla dr Stefanicka.

Wstępne wyniki badań, które prowadzone będą jeszcze do końca czerwca 2014 r., przedstawione zostaną pod koniec 2014 roku.

Osoby chcące wziąć udział w badaniach, proszone są o wypełnienie ankiety: https://www.surveymonkey.com/s/BadaniaPPA2014
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama