Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co zdrożało najbardziej w UK i jakie są przyczyny rosnącej inflacji?

Co zdrożało najbardziej w UK i jakie są przyczyny rosnącej inflacji?
Rosnące ceny prowadzą do wzrostu skrajnego ubóstwa w kraju. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Według danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS), inflacja osiągnęła w zeszłym miesiącu nowy, 30-letni rekord na poziomie 6,2 proc. Co to oznacza dla mieszkańców Wielkiej Brytanii i w którym sektorze najbardziej odczują oni wzrost cen?
Reklama
Reklama

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł ponad oczekiwania, a w przyszłym miesiącu może osiągnąć poziom 8 proc.

Oto zestawienie produktów i usług, których ceny wzrosły najmocniej według analizy Sky News.

Opłaty mieszkaniowe

Opłaty mieszkaniowe i dostawy energii wzrosły o 7,2 proc. w ciągu ostatniego roku i były największym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu inflacji - informuje ONS. Wzrost ten jest spowodowany podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej w związku podniesieniem rządowego limitu cen energii o 12 proc. od października 2021 r.

W ciągu roku przed początkiem lutego inflacja wyniosła 19,2 proc. w przypadku energii elektrycznej i 28,3 proc. w przypadku gazu.

Ceny wynajmu mieszkań również wzrosły o 2,3 proc., a koszty utrzymania domu dla osób posiadających własne nieruchomości wzrosły o 2,5 proc.

Paliwo

Koszty transportu skoczyły w górę o 11,5 proc. w okresie do lutego - był to największy wzrost spośród wszystkich kategorii mierzonych przez ONS i drugi kluczowy czynnik przyczyniający się do wzrostu inflacji. Wzrost ten był spowodowany głównie gwałtownie rosnącymi cenami benzyny i oleju napędowego, które w ubiegłym miesiącu osiągnęły rekordowy poziom.

Średnia cena benzyny w lutym wynosiła 147,6 pensów za litr, a oleju napędowego 151,7 pensów za litr. Po nałożeniu sankcji na rosyjską ropę naftową w związku z wojną na Ukrainie cena benzyny wynosi obecnie średnio 1,67 funta, a oleju napędowego 1,79 funta.

Warto również pamiętać, że wzrost kosztów transportu ma wpływ na ceny innych produktów i usług.

Według ONS, ceny używanych samochodów wzrosły, ponieważ pandemia zachęciła ludzi do szukania alternatywnych rozwiązań dla transportu publicznego, które chroniłyby ich przed wirusem. Globalny niedobór półprzewodników również wpłynął na produkcję nowych samochodów i doprowadził do zwiększenia liczby kupowanych samochodów używanych.

Meble, sprzęt gospodarstwa domowego i usługi remontowe

Ceny mebli, sprzętu gospodarstwa domowego i usług remontowych wzrosły o 9,2 proc. w ciągu ostatniego roku. Najwyższe podwyżki dotyczyły mebli i wyposażenia wnętrz.

Odzież i obuwie

Ceny odzieży i obuwia wzrosły o 8,9 proc. z powodu "nietypowych wahań cen" w czasie pandemii. W lutym zeszłego roku ceny były niższe niż zwykle i spadły po tym, jak 6 stycznia w Anglii wprowadzono trzeci zakaz handlu, zmuszając sklepy do zamknięcia, podczas gdy w innych częściach Wielkiej Brytanii obowiązywały inne ograniczenia.

W tym roku ceny powróciły do normalnego modelu, który zakłada ich wzrost między styczniem a lutym, gdy do sklepów trafiają nowe towary po okresie wyprzedaży w nowym roku. Spowodowało to większy roczny skok.

W ciągu roku najbardziej zdrożały: kawa, herbata, napoje, oleje i owoce. (Fot. HOLLIE ADAMS/AFP via Getty Images)

Żywność i napoje bezalkoholowe

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,1 proc. w ciągu ostatniego roku i o 0,9 proc. od stycznia, w porównaniu z 0,3 proc. od stycznia do lutego ubiegłego roku. Wzrost cen od stycznia do lutego br. był największą zmianą w tym okresie od 2012 roku.

W ciągu ostatniego miesiąca najbardziej podrożała woda butelkowana, napoje bezalkoholowe, soki, mięso, cukier, dżem, syropy, czekolada i słodycze.

Oto najważniejsze podwyżki w porównaniu z lutym ubiegłego roku:

- kawa, herbata i gorąca czekolada: 7.5%
- oleje i tłuszcze: 6,7%
- owoce: 6,2%
- woda butelkowana, napoje bezalkoholowe i soki: wzrost o 6,1%
- mleko, sery i jaja: 6.1%
- mięso: 5,2%
- chleb i płatki zbożowe: 4.9%
- warzywa: 4.2%
- ryby: 3,2%
- cukier, dżemy, syropy i słodycze: 3.5%

Rosnące koszty pszenicy wpłynęły na ceny wielu produktów spożywczych. Przed wojną Rosja i Ukraina odpowiadały za 30 proc. światowego eksportu pszenicy, a obecnie Ukraina ma trudności z wywiezieniem pszenicy z kraju, co prowadzi do niedoborów żywności na świecie, które jeszcze bardziej podniosą jej ceny.

Rosnące koszty nawozów, paszy dla zwierząt - często składającej się z pszenicy - oraz paliwa mają wpływ na działalność rolników, którzy przenoszą podwyżki na konsumentów.

Napoje alkoholowe i tytoń

Cena napojów spirytusowych spadła o 0,1 proc., natomiast cena wina i piwa wzrosła mniej niż cena żywności - odpowiednio o 2,8 proc. i 1,3 proc. Tytoń zdrożał o 5,7 proc.

Restauracje i hotele

Rachunki za usługi restauracyjne i hotelowe wzrosły o 5,0 proc. ONS twierdzi, że wzrosty te powinny być interpretowane z ostrożnością, ponieważ wiele restauracji i hoteli było zamkniętych podczas lockdownu w całej Wielkiej Brytanii i dokładne informacje o cenach nie były dostępne.

Rekreacja i kultura

Największy wpływ na wzrost inflacji od stycznia do lutego tego roku miały koszty kultury i rekreacji, zwłaszcza "gry, zabawki i hobby" - jak podał ONS. Zazwyczaj ich ceny spadają między styczniem a lutym, ale w tym roku wzrosły. W ciągu ostatniego roku ceny w sektorze kultury i rekreacji wzrosły o 4,7 proc.

Pozostałe kategorie

Najmniej podrożały ceny usług związanych ze zdrowiem i komunikacją - odpowiednio o 2,6 proc. i 1,1 proc.

Koszty edukacji wzrosły o 4,5 proc., a wydatki na prywatną opiekę zdrowotną o 2,6 proc.

Czytaj więcej:

Kolejne ostrzeżenie przed spadkiem dochodów w UK. "Największy od 50 lat"

Branża spożywcza w UK ostrzega: Ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 15 proc.

W UK spada bezrobocie, ale inflacja wciąż hamuje wzrost płac

Inflacja w UK wzrosła do 6,2 proc. - to najwyższy poziom od 30 lat

Minister finansów próbuje łagodzić problem rosnących kosztów życia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama