Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ceny żywności w UK poszybują po twardym Brexicie

Ceny żywności w UK poszybują po twardym Brexicie
Twardy Brexit może spowodować wzrost cen żywności na Wyspach. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy poznali kolejne dowody na zagrożenie, jakie niesie dla gospodarki kraju Brexit bez umowy. Eksperci ostrzegają, iż taki scenariusz rozwodu z Brukselą wpłynie na ogromne podwyżki cen - nawet o 45%.
Reklama

Przed spodziewanymi podwyżkami cen żywności ostrzegał już w zeszłym roku szef Banku Anglii Mark Carney. Najważniejszy bankowiec w UK prognozował, że Brexit wywinduje ceny żywności maksymalnie o 10 procent. Teraz eksperci ostrzegają przed opuszczeniem Unii bez umowy i wzrostem cen nawet o 45 procent.

Takie szacunki podali też liderzy handlu detalicznego w UK. Handlowcy z Wysp oświadczyli, że powrót do taryf Światowej Organizacji Handlu może sprawić, że koszt udostępnienia świeżej żywności i napojów konsumentom wzrośnie o wspomniane 45 procent.

Branża spożywcza w Wielkiej Brytanii wstrzymuje oddech i czeka na posunięcia brytyjskiego rządu. Ekonomiści szacują, że zawarcie z Unią korzystnego dla obu stron porozumienia może przynieść brytyjskiej gospodarce nawet 16 mld funtów zysku, ale fiasko negocjacji może spowodować wyższe ceny, braki kadrowe oraz spowolnienie produkcyjne w branży. 

Eksperci ostrzegają, że za żywność po Brexicie bez porozumienie trzeba będzie zapłacić nawet 45% więcej niż teraz. (Fot. Getty Images)

Według Aodhana Connolly, dyrektora konsorcjum detalicznego w Irlandii Północnej, Thomasa Burke'a, dyrektora Retail Ireland i Williama Baina z British Retail Consortium Europe, produkcja żywności i napojów będzie droższa po połączeniu wyższych taryf i nowych kontroli regulacyjnych.

Bain zapowiedział, że kupujący w Wielkiej Brytanii muszą liczyć się ze wzrostem cen towarów z Irlandii i Irlandii Północnej.

"Brak porozumienia może mieć druzgocące konsekwencje gospodarcze, które zagrażają pozytywnemu rozwojowi wypracowywanemu przez lata. Skutkiem może być też dezintegracja na Wyspach Brytyjskich" – przekazał Bain.

 

  Komentarze


  • Typ
   28 lutego, 09:32

   Poszybują ? Jak to rozumieć Anno? Tu jest taniej jak w Polsce a zarobki 5 razy większe To znaczy że u nas poszukiwany już w kosmos

  • Do Typ
   28 lutego, 11:42

   Gdzie zarabia sie 5 razy wiecej niz w Polsce?
   Najnizsza w Pl 2200 zl, w UK 1100 funtow (brutto)
   To jest 5 razy wiecej?!
   Bzdury pleciesz az sie niedobrze robi
   Napisz prawde i podaj ile kosztuja domy w UK, jakie sa oplaty za wode czy gaz, transport, uslugi itd.

  • Czytelnik anonimowy
   28 lutego, 13:50

   No to pan komentując pojechał trochę z tym brutto, netto wychodzi około 1176 £

  • Do Czytelnik anonowy
   28 lutego, 15:37

   7.83 x 37.5 h = 293 brutto tygodniowo...

  • Maniek
   28 lutego, 20:02

   Mariusz Boszke
   🤔Wygląda na to że angole powinni zacząć uczyć się gotować? Albo będą jeść wszystko z puszek...bo nie będzie ich stać na codzienne zamawianie take away ...😁

  • Czytelnik anonimowy
   1 marca, 11:49

   Więc netto 284 tygodniowo, prawda?

  • Do Czytelnik
   1 marca, 16:33

   Od kiedy potracenia na podatek, nin i emeryture to zaledwie 9f tyg?...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama