Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Były premier Szkocji zadebiutuje w rosyjskiej telewizji

Były premier Szkocji zadebiutuje w rosyjskiej telewizji
Wśród jego rozmówców będą zarówno osoby, z którymi w trakcie swojej kariery politycznej się zaprzyjaźnił, jak i jego oponenci. (Fot. Getty Images)
Państwowa rosyjska telewizja RT poinformowała w piątek, że były pierwszy minister Szkocji i polityk Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Alex Salmond będzie gospodarzem politycznego talk show w tej stacji. Emisję pierwszego odcinka zaplanowano na 16 listopada.
Reklama

Redaktor naczelna RT Margarita Simonjan poinformowała o udziale Salmonda w programie i podkreśliła, że "po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii były szef rządu prowadzi show telewizyjne".

Służby prasowe RT przekazały komentarz Salmonda, który zapewnił, że "jest bardzo zadowolony z uruchomienia programu Alex Salmond Show na platformie międzynarodowej". Zapowiedział, że wśród jego rozmówców będą zarówno osoby, z którymi w trakcie swojej kariery politycznej się zaprzyjaźnił, jak i jego oponenci.

Jak przekazał dziennik "Guardian", informację o udziale Salmonda skrytykował Willie Rennie, szef Szkockich Liberalnych Demokratów, który oświadczył, że jest to "żałosne przedstawienie" i nazwał RT "narzędziem propagandy rządu (prezydenta Władimira) Putina".

Sam Salmond w wypowiedzi dla BBC argumentował, że przez ostatnie dwa lata w programach RT pojawiło się łącznie ponad 100 parlamentarzystów z trzech brytyjskich partii. Wskazał, że nie jest już deputowanym, a show będzie produkowała jego własna firma, nad którą ma "całkowitą kontrolę redakcyjną".

BBC zacytowała opinię amerykańskich agencji wywiadowczych ze stycznia br., głoszącą, iż to "Kreml zatrudnia pracowników RT i ściśle nadzoruje nadawanie, rekrutując ludzi, którzy ze względu na swoje przekonania ideologiczne mogą przekazać strategiczne przesłanie Rosji".

Salmond był pierwszym ministrem szkockiego rządu w latach 2007-14 i przywódcą prowadzonej przez SNP kampanii na rzecz niepodległości Szkocji przed referendum we wrześniu 2014 roku. W plebiscycie, który odbył się po długotrwałej i wywołującej wielkie emocje debacie publicznej Szkoci odrzucili propozycję niepodległości stosunkiem 55 proc. do 45 proc. głosów. Salmond podał się wówczas do dymisji.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii SNP uzyskała zaledwie 35 mandatów, a wśród tych, którzy stracili mandat w parlamencie w Londynie, znalazł się także Salmond.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama