Menu

Brytyjskie służby planują zaostrzenie walki z zagrożeniem hybrydowym

Brytyjskie służby planują zaostrzenie walki z zagrożeniem hybrydowym
Brytyjskie służby mają być w stanie pełnej gotowości... (Fot. Getty Images)
Brytyjskie służby specjalne mogą otrzymać nowe zadania dotyczące zwalczania wrogich działań i zagrożenia hybrydowego ze strony państw, w tym przede wszystkim Rosji - poinformowała dzisiaj telewizja publiczna BBC.
Reklama

Według przygotowanego planu "Special Operations Concept", który wkrótce ma trafić do akceptacji na   biurko odpowiednich ministrów, służby specjalne miałyby być w większym stopniu wykorzystywane do proaktywnych operacji, mających na celu - na przykład - ujawnienie tajnej aktywności Rosji w krajach bałtyckich lub Afryce.

Po uzyskaniu nowych informacji służby miałyby wówczas podejmować decyzję o tym, czy przekazać opinii publicznej uzyskane informacje czy współpracować bezpośrednio z władzami danego kraju w celu zakłócenia wrogiej działalności.

BBC zaznaczyła, że plan - jeśli zostanie przyjęty - będzie zwiastował znaczną zmianę w modelu funkcjonowania służb po blisko 20 latach militarnych misji, polegających na polowaniu na poszukiwanych wrogów w krajach Bliskiego Wschodu lub Afganistanie; zwrot w stronę bliższej współpracy z agencjami wywiadowczymi, w tym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zewnętrzne MI6.

Według telewizji, wysocy rangą przedstawiciele wojska uważają, że Rosja regularnie wykorzystywała swój wywiad wojskowy - GRU - w tajnych operacjach na terenie Ukrainy, Syrii i Afryki.

"Teraz (w reakcji na wrogie zachowania innego kraju - przyp. red.) albo nie robi się nic, albo eskaluje sytuację. Chcemy zwiększyć pole manewru" - zapowiedział jeden z oficerów zaangażowanych w przygotowania nowego planu.

Szykuje się znaczna zmiana w modelu funkcjonowania służb po blisko 20 latach militarnych misji... (Fot. Getty Images)

W ubiegłym tygodniu naczelny dowódca brytyjskiej armii Sir Mark Carleton-Smith ostrzegał, że autorytarne reżimy - w tym m.in. Rosja - "wykorzystują hybrydową przestrzeń", jaka istnieje pomiędzy stanami pokoju i wojny, sięgając po dezinformację, dywersję i ataki w cyberbezpieczeństwo, które mogą nie zagrażać bezpośrednio ludzkiemu życiu, ale gospodarce i dobrobytowi.

W 2018 roku brytyjski rząd oskarżył Rosję i jej wywiad wojskowy GRU o przeprowadzenie próby zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala, który najprawdopodobniej zaczął współpracę z brytyjskim wywiadem. Do ataku wykorzystano silnie niszczącą substancję chemiczną Nowiczok, doprowadzając do śmierci jednej osoby postronnej. W reakcji na incydent Wielka Brytania i sojuszniczy wydalili ponad 160 rosyjskich dyplomatów.

Brytyjskie ministerstwo obrony odmówiło oficjalnego komentarza w sprawie opisywanych przez BBC nowych planów, ale źródło w rządzie podkreśliło, że "rośnie konieczność reagowania na niebezpieczne zachowania na arenie międzynarodowej ze strony naszych przeciwników".

  Komentarze
  • Mi6?
   14 czerwca, 21:02

   Moze wreszcie wezma mnie do pracy?-chociaz biorac pod uwage potencjalne zagrozenie troche za malo placa za takie ryzyko.Wkoncu rosja sie nie szczypie i zabija agentow nawet w uk.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama