Menu

Brytyjski handel w najgorszej sytuacji od 25 lat

Brytyjski handel w najgorszej sytuacji od 25 lat
Brytyjski handel zmaga się m.in. z rosnącą konkurencją ze sklepów online. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie zrzeszenie British Retail Consortium (BRC) poinformowało, że całkowita sprzedaż w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku spadła o 0,1%. Choć spadek jest niewielki, jest to pierwsza sytuacja od 25 lat, kiedy go odnotowano.
Reklama

Brytyjskie konsorcjum potwierdziło obawy analityków i przekazało, że całkowita sprzedaż spadła o 0,1%, co oznacza pierwszy spadek sprzedaży rok do roku od 1995 r. Z oficjalnych danych wynika, że sprzedaż była szczególnie słaba w listopadzie i grudniu (spadek o 0,9%).

Oddzielne dane przygotował Barclaycard, wskazując, że o ile zaufanie konsumentów odrobinę wzrosło o tyle nie wpłynęło to na zwiększone wydatki na święta.

Firma, która przetwarza prawie połowę wszystkich brytyjskich transakcji debetowych i kredytowych, poinformowała, że ​​wzrost wydatków konsumpcyjnych w rzeczywistości nawet spadł, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację.

"Wielka Brytania dwukrotnie stanęła przed perspektywą Brexitu bez porozumienia, a także zmagała się z okresem politycznej niestabilności aż grudniowych wyborów do Izby Gmin, co wpłynęło na handel w okresie świątecznym" - wskazali eksperci.

W ubiegłym roku Brytyjczycy ostrożniej wydawali pieniądze. (Fot. Getty Images)

"Detaliści również stanęli w obliczu licznych wyzwań, ponieważ konsumenci wydają pieniądze bardziej ostrożnie niż jeszcze rok temu" - przekazano.

Dane z obu raportów nie obejmują całego rynku detalicznego, bo wykluczono z nich np. zakupy za pośrednictwem Amazona. Jak zwrócono uwagę, na platformie Amazon odbywa się obecnie 20% wszystkich zakupów w sieci.

Szef BRC uważa jednak, że dane w pełni odzwierciedlają pogarszającą się kondycję handlu w Wielkiej Brytanii. "To nie są nasze szacunki, tylko realne dane za ubiegły rok pozyskane od sprzedawców, którzy reprezentują większość" - przekazał.

Czytaj więcej:

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło upadłość

Zbliża się koniec Pizza Express? Firma ma potężny dług

Sieć sklepów Mothercare przygotowuje się do ogłoszenia upadłości

Clintons walczy o przetrwanie. Trwają rozmowy ostatniej szansy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama