Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjski rząd oskarżył Chiny o dwie kampanie cyberataków i nałożył sankcje

Brytyjski rząd oskarżył Chiny o dwie kampanie cyberataków i nałożył sankcje
Za cyberatakami na brytyjskich parlamentarzystów stała chińska grupa hakerska APT31, znana również jako Judgement Panda lub Zirconium. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zarzucił powiązanym z państwem chińskim grupom hakerskim przeprowadzenie dwóch kampanii cyberataków i objął je sankcjami. W związku z tą sprawą do MSZ wezwany został ambasador Chin w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Chodzi o złożone włamanie do komputerów Komisji Wyborczej pomiędzy końcem 2021 roku a październikiem 2022 roku, w wyniku którego uzyskano dostęp do danych 40 mln wyborców zarejestrowanych w spisach oraz przeprowadzone w 2021 roku - nieskuteczne - cyberataki wymierzone w parlamentarzystów krytycznie nastawionych do władz w Pekinie.

Wśród tych, którzy byli ich celem, jest były lider rządzącej Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith.

"Zagrożenie cybernetyczne stwarzane przez podmioty powiązane z Chinami jest realne i poważne, ale przewyższają je nasza determinacja i postanowienie, by je odeprzeć. W ten sposób bronimy siebie i naszej cennej demokracji" - oświadczył w Izbie Gmin zastępca premiera Oliver Dowden.

Poinformował, że rząd jest "prawie pewien", iż za cyberatakami na parlamentarzystów stała chińska grupa hakerska APT31, znana również jako Judgement Panda lub Zirconium, natomiast nie wskazał konkretnego podmiotu odpowiedzialnego za atak na Komisję Wyborczą.

Dowden przekazał jednak, że według oceny Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), ataki na Komisję Wyborczą przeprowadził podmiot związany z państwem chińskim.

Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało później, że nakłada sankcje na dwóch członków APT31 - Zhao Guangzonga i Ni Gaobina, a także na firmę Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Company, która działa jako przykrywka dla aktywności APT31.

W wydanym komunikacie wyjaśniono, że zarówno APT31, jak i Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Company działają na zlecenie chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa państwowego.

Dowden ocenił, że obie kampanie cyberataków były "całkowicie niedopuszczalne" i pokazały "wyraźny i trwały wzorzec zachowania, który sygnalizuje wrogie zamiary ze strony Chin".

"Polityka Wielkiej Brytanii wobec Chin jest zakotwiczona w naszych podstawowych interesach narodowych. Tam, gdzie jest to zgodne z tymi interesami, będziemy współpracować z chińskim rządem. Ale nie zawahamy się podjąć zdecydowanych działań wszędzie tam, gdzie chiński rząd zagraża interesom Wielkiej Brytanii" - zapewnił.

Sankcje na Ni i Zhao oraz Wuhan Xiaoruizhi Science and Technology Company nałożył również w poniedziałek resort finansów USA. Dodatkowo amerykańska prokuratura federalna ogłosiła zarzuty przeciwko siedmiu chińskim hakerom z APT31, w tym Ni i Zhao.

Czytaj więcej:

"The Times": Chińscy szpiedzy wjeżdżają do UK, nabywając wcześniej obywatelstwa innych państw

Dziennik "i": Brytyjskie MSZ zaatakowane przez chińskich i rosyjskich hakerów

Chińscy naukowcy stworzyli najgroźniejszy i w 100% zabójczy wariant Covid-19

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama