Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjska policja: Wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących radykalizacji

Brytyjska policja: Wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących radykalizacji
Stopień zagrożenia terrorystycznego pozostaje w Wielkiej Brytanii na wysokim poziomie. (Fot. Getty Images)
Brytyjska policja poinformowała wczoraj, że liczba obywatelskich meldunków otrzymywanych w ramach służącej przeciwdziałaniu radykalizmowi strategii Prevent (zapobiegać) wzrosła wyraźnie od czasu zamachu terrorystycznego w Londynie w marcu br.
Reklama

Rzecznik Narodowej Rady Szefów Policji (National Police Chief Council) do spraw deradykalizacji Simon Cole przekazał, że od czasu marcowego ataku na Moście Westminsterskim w Londynie, w którym zginęło pięć osób, służby otrzymały ponad 200 zgłoszeń dotyczących osób, które były podejrzewane o radykalizm i możliwe powiązania terrorystyczne. Jak zaznaczono, to około dwa razy więcej niż w analogicznym okresie poprzedzającym zamach.

Cole zaznaczył, że choć liczba zgłoszeń w ramach strategii Prevent rośnie, to "wciąż potrzeba, by więcej ludzi okazywało zaufanie naszym ekspertom do spraw bezpieczeństwa, zwracając się do nich, gdy są zaniepokojeni czyimś zachowaniem".

Uruchomiona po atakach terrorystycznych na londyńskie metro i autobusy w lipcu 2005 roku strategia Prevent wzbudza kontrowersje wśród brytyjskich muzułmanów, którzy uważają ją za narzędzie szpiegowania ich społeczności, a nie środek chronienia potencjalnych terrorystów przed radykalizacją. Jak tłumaczyli, wiele osób ma poczucie, że władze nie ufają swoim obywatelom ze względu na ich religię, co jest traktowane jako dyskryminacja.

"Wszyscy, którzy jesteśmy zaangażowani w Prevent, musimy pracować nad wzmocnieniem tego publicznego zaufania i zrozumienia, przeciwstawiając się szkodliwym mitom i dbając o zwiększanie przejrzystości naszego postępowania" - przekazał Cole.

Według niego, liczba zgłoszeń uzyskiwanych w ramach Prevent od obywateli jest wciąż względnie niewielka, wynosząc w 2016 i 2017 roku po 500, podczas gdy łącznie jest ich około 6 300 rocznie. Większość meldunków pochodzi od organów władzy lub policji bądź też od innych instytucji publicznych.

Według informacji brytyjskich mediów, część ze sprawców tegorocznych zamachów była zgłaszana służbom przez osoby z ich otoczenia, ale śledczy błędnie ocenili poziom zagrożenia.

55 do 60 proc. obywatelskich zgłoszeń dotyczy możliwego współdziałania osób mieszkających w Wielkiej Brytanii z Państwem Islamskim. Strategia Prevent pomogła władzom w udaremnieniu w ubiegłym roku wyjazdu do Syrii około 150 osobom.

Jednocześnie około 15 proc. meldunków miało odniesienie do ekstremizmu prawicowego. Ich liczba podwoiła się od czasu ubiegłorocznego zabójstwa posłanki opozycyjnej Partii Pracy Jo Cox, która zginęła z rąk 53-letniego Thomasa Maira na kilka dni przed referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak się okazało w trakcie śledztwa, zabójca miał obsesję na punkcie nazizmu i supremacji białej rasy.

Wielka Brytania pozostaje na czwartym w pięciostopniowej skali poziomie zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że jest ono "poważne". W czterech atakach w Londynie i Manchesterze w tym roku zginęło łącznie 36 osób - w trzech przypadkach sprawcy byli motywowani islamskim ekstremizmem, a w czwartym nienawiścią do muzułmanów.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.07.2018
  GBP 4.857 złEUR 4.300 złUSD 3.662 złCHF 3.685 zł

  Sport


  Reklama