Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjska policja: Śmierć oskarżonego o szpiegostwo dla Hongkongu nie jest podejrzana

Brytyjska policja: Śmierć oskarżonego o szpiegostwo dla Hongkongu nie jest podejrzana
Jak przypomina BBC, Brytyjczyk służył w Royal Marine przez 6 lat. (Fot. BBC/screenshot)
Śmierć brytyjskiego urzędnika imigracyjnego, który wraz z dwoma innymi mężczyznami został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, nie jest traktowana jako podejrzana - poinformowała wczoraj policja.
Reklama
Reklama

Ciało 37-letniego Matthewa Tricketta, który w przeszłości służył w piechocie morskiej, później pracował w straży granicznej na londyńskim lotnisku Heathrow, a od lutego tego roku w Urzędzie ds. Imigracji, znaleziono w niedzielę w parku w Maidenhead, 40 km od Londynu.

Na początku maja wraz z dwoma innymi mężczyznami został aresztowany i oskarżony o pomoc służbom wywiadowczym Hongkongu, a po wstępnej rozprawie przed sądem wszyscy trzej zostali zwolnieni za kaucją i w ten piątek mieli się stawić na kolejnej.

Według przedstawionych im zarzutów, w okresie od 20 grudnia zeszłego roku do 2 maja "pomagali zagranicznej służbie wywiadowczej", zgadzając się na "gromadzenie informacji, inwigilację i akty oszustwa, które mogły w istotny sposób pomóc zagranicznej służbie wywiadowczej prowadzącej działania związane z Wielką Brytanią". Potwierdzono, że chodzi o służby wywiadowcze Hongkongu.

Policja poinformowała, że przeprowadzona została sekcja zwłok Tricketta i że nie uważa jego śmierci za podejrzaną. Nie podała powodu zgonu, ale media ujawniły, że na pierwszej rozprawie prokurator wniósł o to, by dla własnego dobra Tricketta pozostał on w areszcie, gdyż po aresztowaniu próbował popełnić samobójstwo. Sąd jednak nie przychylił się do tego wniosku.

Dwaj pozostali oskarżeni to 38-letni Chi Leung (Peter) Wai, mający podwójne brytyjskie i chińskie obywatelstwo funkcjonariusz straży granicznej na Heathrow, oraz 63-letni Chung Biu Yuen - emerytowany funkcjonariusz policji z Hongkongu, który pracował w biurze gospodarczo-handlowym Hongkongu w Londynie.

Wczoraj zgodnie z planem ponownie pojawili się przed sądem, który przekazał, że ich właściwy proces rozpocznie się 10 lutego przyszłego roku i potrwa pięć tygodni.

Czytaj więcej:

Dwóch oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Hongkongu pracowało na Heathrow

Brytyjczyk oskarżony o szpiegowanie w UK dla Hongkongu znaleziony martwy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama