Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjscy turyści oszukani na 7 milionów funtów

Brytyjscy turyści oszukani na 7 milionów funtów
Willa ma wyglądać jak na zdjęciu, ale rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. (Fot. Getty Images)
W zeszłym roku ponad 5 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii skorzystało z fałszywych stron internetowych, oferujących usługi turystyczne. Ofiary nieuczciwych praktyk straciły w sumie 7 milionów funtów, co daje średnio 1 380 funtów na osobę - informuje Stowarzyszenie Brytyjskich Agentów Turystycznych (ABTA).
Reklama

Klienci byli oszukiwani podczas kupowania biletów lotniczych, rezerwacji zakwaterowania lub zorganizowanej wycieczki, a oszuści wykorzystywali coraz bardziej wyrafinowane metody, aby dotrzeć do osób poszukujących dobrych ofert - wynika z raportu ABTA.

"O tym, że zostali oszukani, często dowiadywali się przed samą podróżą, a czasami - gdy byli już na miejscu. W takiej sytuacji znalezienie legalnej rezerwacji zastępczej może być bardzo trudne i kosztowne" - zaznacza w rozmowie z BBC szef ABTA, Mark Tanzer.

Oszustwa są często związane z rezerwacją biletów lotniczych. (Fot. Getty Images)

Ponad połowa (53 proc.) przestępstw związanych ze sprzedażą biletów lotniczych, dotyczyła osób odwiedzających rodzinę i przyjaciół w Afryce oraz na subkontynencie indyjskim.

Z kolei co czwarty przypadek oszustwa dotyczył zakwaterowania. Klient płacił za pobyt w ekskluzywnej willi, która okazywała się być fikcyjna, albo oferowana bez wiedzy właściciela.

BBC opisuje przypadek Libby z Londynu, która - z okazji swoich urodzin - zarezerwowała jacht w Amsterdamie. Strona, na której kobieta zalazła ofertę, wydawała się wiarygodna, a cena - konkurencyjna w porównaniu z podobnymi atrakcjami, sprzedawanymi przez inne witryny internetowe.

Libby wysłała przelewem pieniądze, które - jak się później okazało - trafiły na polskie konto. Po wielu nieudanych próbach, w końcu udało jej się skontaktować z agentem. Kobieta zażądała pełnego zwrotu kosztów (zgodnie z gwarancją firmy), ale ostatecznie straciła 500 funtów. Zarówno jej bank, jak i serwis przelewów pieniężnych poinformowały Brytyjkę, że nie mogą jej zrekompensować poniesionych strat.

ABTA zaleca, by sprawdzać opinie o firmach w internecie - jeśli oszukują klientów, na pewno informację o tym będzie można znaleźć w sieci.

 

  Komentarze


  • Mecenas
   7 maja, 10:40

   nigdy nie płac kartą bankową bez pośrednio na konto bankowe uk lub zagraniczne, jeśli sprzedwaca przedmiotu lub atrakcji nalega bo nie ma innej opcji to znaczy że coś nie jest w porządku, masz 100% gwarancji zwrotu pieniedzy z paypal swiatowa usługa jest naprawde dobra i sie sprawdza w praktyce , jesli nie odt=aniesz przedmiotu który kupiłes zgłaszasz paypal masz na to aż 6 miesiecy od zakupu , paypal robi swoje dochodzenie jesli nie otzrymałes przedmiotu lub ten co cie oszuka nie wypłaci ci pienidzy spowrotem to paypal ci zwraca całą kwote , pienidze sa blokowane na paypal.pozdrawiam

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama