Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy proszą o pomoc w szukaniu meteorytu, który spadł w zachodniej Anglii

Brytyjscy naukowcy proszą o pomoc w szukaniu meteorytu, który spadł w zachodniej Anglii
Rozbłyski na niebie odnotowane w nocy z 13 na 14 kwietnia wskazują na upadek meteorytu. (Fot. Twitter/UK Meteor Network/@UKMeteorNetwork)
W nocy z 13 na 14 kwietnia w pobliżu miasta Shrewsbury na zachodzie Anglii zarejestrowano upadek meteorytu. Dotychczasowe poszukiwania jego fragmentów nie dały efektów, dlatego naukowcy zaapelowali o pomoc do mieszkańców okolicznych miejscowości.
Reklama
Reklama

Wielkanocny poniedziałek członkowie UK Fireball Alliance - organizacji skupiającej naukowców i pasjonatów obserwacji i poszukiwania meteorytów - spędzili na przeczesywaniu terenów na południe od angielskiego miasta Shrewsbury, gdzie - jak sądzą - w zeszłym tygodniu spadł meteoryt.

Tamtejsze stacje bolidowe, czyli kamery rejestrujące nietypowe rozbłyski na niebie, odnotowały w nocy z 13 na 14 kwietnia świetlną smugę, co wskazuje na upadek meteorytu. Jeśli taki rozbłysk uchwyci kilka kamer, można na tej podstawie wyliczyć, gdzie mniej więcej upadła kosmiczna skała. Mimo to odnalezienie meteorytu może nie być łatwe, bo wyznaczony obszar to elipsa o długości i szerokości kilku kilometrów, do tego wśród pól.

Poszukiwania prowadzone przez łowców meteorytów na razie są bezowocne, dlatego naukowcy zwrócili się o pomoc do lokalnej społeczności.

"Prawdopodobnie jest błyszczący, w kolorze czarnym lub brązowym. Ciemna powłoka może być miejscami obłamana. Największe fragmenty będą mniej więcej rozmiarów jajka. Mogą znajdować się w miejscach, gdzie zwykle nie widuje się kamieni, na przykład na trawniku lub ścieżce" - opisuje meteoryt prof. Katie Joy z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku na Uniwersytecie w Manchesterze.

Meteoryty - fragmenty kosmicznych skał, które spadły na ziemię - są dla naukowców niezwykle interesujące jako próbki kosmicznej materii dostarczające informacji o historii i budowie wszechświata. Ze względu na rzadkość i unikalność meteoryty są też nie lada gratką dla kolekcjonerów.

Ich fragmenty potrafią uzyskiwać wysokie ceny, podobnie zresztą jak związane z nimi artefakty, np. uszkodzone przez spadające z nieba kamienie przedmioty, bo i takie rzeczy się zdarzają. Na przykład w 2011 roku we wsi Sołtmany w okolicach Giżycka spadający meteoryt przebił dach sławojki i uderzył w betonowy schodek. Takie okazy nazywane są hammerami.

Poszukiwany w okolicach Shrewsbury meteoryt raczej jednak do nich nie należy, bo zapewne zwróciłby czyjąś uwagę. Dr Luke Daly z Uniwersytetu w Glasgow przypuszcza, że ważący około 500 g meteoryt wylądował na ziemi na południe od miasta i prawdopodobnie rozpadł się na cztery części. "Biorąc pod uwagę ilość upraw pszenicy i rzepaku na tym obszarze, szukamy igły w stogu siana" – twierdzi naukowiec.

W powodzenie poszukiwań wierzy jednak profesor Joy. Dlatego prosi jednak, by osoba, która znajdzie meteoryt, nie dotykała go gołymi rękami, aby go nie zanieczyścić. Dodaje też, że naukowcy z chęcią przyjrzą się każdemu znalezisku, które wydaje się nietypowe, przestrzega jednak, by podczas poszukiwań nie ryzykować i nie wchodzić w niebezpieczne miejsca.

Czytaj więcej:

Kanada: Meteoryt wylądował na poduszce mieszkanki Kolumbii Brytyjskiej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama