Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczyk stworzył wirus, by potem z nim "walczyć"

Brytyjczyk stworzył wirus, by potem z nim "walczyć"
24-letniemu Brytyjczykowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności. (Fot. Getty Images)
Brytyjski ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, któremu przypisywano powstrzymanie w 2017 roku niebezpiecznego wirusa WannaCry, przyznał się do stworzenia tego szkodliwego programu i udziału w spisku w celu jego rozpowszechniania.
Reklama

Prokuratura federalna w amerykańskim stanie Wisconsin oraz prawnicy oskarżonego, Marcusa Hutchinsa, w datowanym na piątek piśmie sądowym podali, że 24-latek przyznaje się do obu tych zarzutów. W zamian prokuratura zrezygnuje z dochodzenia ośmiu innych zarzutów.

W oświadczeniu Brytyjczyk przekazał, że żałuje swojego postępowania i bierze na siebie "pełną odpowiedzialność" za popełnione błędy.

Hutchins został aresztowany 2 sierpnia 2017 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak chwalono go za znalezienie sposobu na unieszkodliwienie wirusa WannaCry, który sparaliżował sieci komputerowe na całym świecie.

Brytyjczykowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności, ale - jak pisze Associated Press - ma szansę na otrzymanie łagodniejszego wyroku. Na razie nie wyznaczono daty rozprawy, na której ogłoszony zostanie wymiar kary.

Wirus szyfrujący WannaCry zainfekował w 2017 roku ponad 300 tys. komputerów w 150 krajach świata. Sparaliżował szpitale, banki i inne instytucje na całym świecie, powodując straty sięgające 8 mld dolarów. Według ekspertów, celem ataku było obejście międzynarodowych sankcji gospodarczych przeciwko Pjongjangowi i wymuszenie okupów w kryptowalucie bitcoin.

W grudniu 2017 r. amerykański rząd wprost wskazał na Koreę Północną jako "bezpośrednio odpowiedzialną" za przeprowadzenie ataków WannaCry. MSZ Korei Północnej oświadczyło wówczas, że nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek cyberatakami.

 

  Komentarze


  • Lukasz P
   21 kwietnia, 14:28

   Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj im świeci.
   Niech spoczywają w pokoju wiecznym.
   Amen.

  • Drakus
   21 kwietnia, 15:45

   Ja przekonany jestem że wielu z różnych narodowości odpuści wybory do PE i jeżeli staniemy jednością to na pewno coś wygramy. Nie biorąc w tym udziału sami stawiamy siebie na przegranym, stworzymy wirus, z którym potem będziemy chcieli walczyć, ale będzie za póżno bo obcy będą dbać o swoje w UE. Przebudżcie się!. Nieważne kto z jakiej partii tutaj My razem możemy zrobić coś dla Polski i Polaków!. Mając swoich w PE możemy lepiej i więcej!, bardziej po naszej myśli. Zainstalujmy się w PE!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2019
  GBP 4.765 złEUR 4.366 złUSD 3.941 złCHF 4.023 zł

  Sport


  Reklama