Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy mniej kupują, za to więcej wydają na transport

Brytyjczycy mniej kupują, za to więcej wydają na transport
Podobno Brytyjczycy coraz mniej kupują... (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy wydają mniej pieniędzy po raz pierwszy od 5 lat - informuje jeden z największych operatorów kart płatniczych Visa. Styczniowy indeks kart kredytowych pokazuje, że zima ochłodziła zapędy Wyspiarzy do kupowania w popularnych sieciach handlowych.
Reklama

Visa wyliczyła, że indeks wydatków właścicieli kart kredytowych w Wielkiej Brytanii w ubiegłym miesiącu był o 1,2% niższy niż jeszcze miesiąc temu. Regularny spadek notuje się w ostatnim z ośmiu na dziewięć miesięcy – podaje dziennik "The Financial Times”.

Dane pokazały, że generalnie zimowa sprzedaż w brytyjskich sklepach spada. Zakupy "twarzą w twarz" w sklepach spadły o 4 procent, dla porównania w grudniu było to 2,6 procent.

Brytyjczycy chętniej kupowali za to w sieci - w styczniu na zakupy online wydali o 1,5% więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegły.

Sieci sklepów Marks & Spencer oraz Tesco znalazły się wśród wielkich detalistów, którzy najbardziej ucierpieli w ostatnich miesiącach, a ich słabe wyniki w okresie świątecznym odzwierciedlały spadające ceny akcji.

I tak na przykład wydatki na rekreację i kulturę spadły w styczniu o 4,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To największy spadek w tej kategorii od prawie siedmiu lat.

Skromniejsze były też wydatki Brytyjczyków na artykuły gospodarstwa domowego, żywność i napoje oraz odzież. Wyspiarze chętniej natomiast pozbywali się zasobów swoich portfeli na hotele, restauracje i bary (wzrost o 3,7%). Wzrosły też wydatki na zdrowie, kosmetyki, biżuterię - i to o 6,1%. 

Visa to amerykańska firma i organizacja członkowska zajmująca się wydawaniem kart płatniczych. Jej nazwa została wymyślona przez Dee Hocka – założyciela korporacji. Uważał on, że słowo to jest powszechnie rozpoznawalne w wielu językach, a co za tym idzie - będzie ułatwiało akceptację kart. Obecna rozwinięta nazwa korporacji stała się akronimem rekurencyjnym.

W 2014 roku na całym świecie było 2,3 mld kart Visa, którymi dokonano 64,9 mld operacji o łącznej wartości 7,3 bln USD.

 

  Komentarze


  • Patty
   12 lutego, 14:41

   To widać gołym okiem.Kolega jest kurierem i rozwozi coraz więcej paczek z Chin,Turcji,Malezji,Filipin,Singapuru itp.Klienci szukają tańszych towarów zagranicą,godząc się na kilkutygodniowe oczekiwanie na dostawę.Ja sama od 3 lat kupuję ciuchy w 2 tureckich sklepach on-line,gdzie zamawiam takie same ciuchy jakie oferuje NEXT, M&S tylko 40-60% taniej niż w detalu w sklepach tych sieci.Sama na to nie wpadłam,ale tak doradziły mi koleżanki-Brytyjski w pracy.

  • Mark24
   12 lutego, 20:49

   Na serio kogos dziwi iz w styczniu mniej kupujemy jak w grudniu?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama