Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy zgadzają się z Faragem w kwestii NHS

Brytyjczycy zgadzają się z Faragem w kwestii NHS
Od kilku miesiecy brytyjska służba zdrowia zmaga się z dużymi problemami, takimi jak brak personelu czy wolnych łóżek w szpitalach. (Fot. Getty Images)
50 procent Brytyjczyków jest zdania, że imigranci, chorujący na poważne schorzenia, takie jak HIV, są obciążeniem dla służby zdrowia, dlatego też nie powinni mieć dostępu do NHS przez pięć lat - podaje dziennik 'Independent'.
Reklama
Reklama

Mimo że wiele idei głoszonych przez Nigela Farage'a wydaje się dość kontrowersyjnych, to okazuje się, że niektóre z nich znajdują poparcie wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Jednym z takich haseł wyborczych lidera UKIP jest zakaz wjazdu na teren kraju osób, które są zakażone HIV. Nosiciele wirusa – zdaniem eurosceptycznego polityka – są dużym obciążeniem dla służby zdrowia (NHS), gdyż wymagają kosztownej pomocy medycznej oraz farmakoterapii.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez YouGov wynika, że 50 procent Brytyjczyków zgadza się w tej kwestii z przewodniczącym UKIP. Zdaniem połowy wyborców, imigranci przybywający na Wyspy powinni być pozbawieni możliwości korzystania z bezpłatnej pomocy medycznej przez pięć lat.

Przeciwko opowiedziało się 34 procent ankietowanych, a 16 procent nie potrafiło wyrazić swojej opinii w tej sprawie. 52 procent badanych stwierdziło ponadto, że „Nigel Farage słusznie zwraca uwagę, iż imigranci chorujący na ciężkie schorzenia – takie jak HIV – są dużym obciążeniem dla brytyjskiego NHS”.

Równocześnie 37 procent jest zdania, że „Farage sieje niepotrzebną panikę”; jedna na dziesięć osób nie ma z kolei zdania w tej sprawie.

„Nigel Farage to jedyny polityk w Wielkiej Brytanii, który nie boi się mówić o kontrowersyjnych kwestiach, jakimi nie zajęliby się przywódcy innych partii. Co więcej, ma odwagę by wyrazić to, co czują miliony wyborców” - skomentował rzecznik UKIP.

„Chciałem, żeby ludzie zastanowili się nad tym, dlaczego ich 85-letnia babcia ma problem z otrzymaniem leków na raka piersi, podczas gdy każdy może złapać samolot z dowolnego miejsca na świecie i przylecieć do Londynu, by testować nowe leki antyretrowirusowe. Moim zdaniem to po prostu niewłaściwe” - wyjaśnił Farage.

Na początku tego roku polityk stwierdził ponadto, że dostęp do publicznej służby zdrowia powinien być ograniczony dla osób, które nie posiadają brytyjskiego obywatelstwa. Dodał także, że to właśnie przyrost populacji Wielkiej Brytanii wywołany napływem imigrantów jest odpowiedzialny za problemy, z jakimi zmagają się obecnie szpitale.

Sondaż YouGov został przeprowadzony na grupie 1 906 dorosłych Brytyjczyków.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama