Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy badają skuteczność aspiryny u pacjentów z Covid-19

Brytyjczycy badają skuteczność aspiryny u pacjentów z Covid-19
Czyżby aspiryna pomagała w walce z koronawirusem? Brytyjczycy zaczęli to badać. (Fot. Getty Images)
W szpitalach w Wielkiej Brytanii od wczoraj trwają badania kliniczne mające sprawdzić skuteczność aspiryny w leczeniu osób z Covid-19 - poinformowali naukowcy prowadzący badanie.
Reklama
Reklama

Naukowcy podejrzewają, że aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jako lek antypłytkowy może pomóc w zapobieganiu komplikacjom związanym z zakażeniem koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie zakrzepom, co jest jednym problemów występujących u chorych.

"Sądziliśmy, że dodanie aspiryny będzie bardzo ważne, bo jest jasny powód, by wierzyć, że może ona pomóc, a do tego jest bezpieczna, niedroga i szeroko dostępna" - stwierdził prof. Peter Horby, jeden z zarządzających projektem naukowców.

Do udziału w badaniach w ramach projektu RECOVERY pod egidą Uniwersytetu Oksfordzkiego zgłosiło się jak dotąd 16 tys. osób w 176 szpitalach w Wielkiej Brytanii. W ramach testów, co najmniej 2 tys. wybranych losowo chorych na Covid-19 otrzyma 150 mg aspiryny dziennie. Ich wyniki zostaną na końcu porównane z podobnie liczną grupą otrzymującą standardową opiekę. Głównym materiałem do porównań będzie śmiertelność w obu grupach po 28 dniach. Porównane zostaną również długość pobytu w szpitalu oraz konieczność użycia respiratora.

Jak twierdzą autorzy badania, zebranie odpowiedniej ilości informacji, by wyciągnąć wnioski z badania, może potrwać kilka miesięcy.

W ramach RECOVERY sprawdzana jest także skuteczność innych środków w terapii chorych na Covid-19, w tym osocza ozdrowieńców, przeciwciał monoklonalnych firmy Regeneron, szeroko dostępnego antybiotyku azytromycyny oraz sterydu deksametazon w niskich dawkach.

Jak dotąd brytyjskie badania wykazały skuteczność deksametazonu w większych dawkach, w rezultacie czego lek został zatwierdzony do użytku u pacjentów zakażonych koronawirusem m.in. przez urzędy w USA i Unii Europejskiej. 

Czytaj więcej:

Koronawirus pozostaje na skórze dłoni do 9 godzin

Koronawirus może przeżyć na banknotach do 28 dni

Brytyjscy naukowcy: Mycie zębów może chronić przed koronawirusem

Naukowcy: Maseczki i dystans obniżają o 1 000 razy siłę koronawirusa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama