Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bruksela krytykuje Londyn za zasiłkową dyskryminację

Bruksela krytykuje Londyn za zasiłkową dyskryminację
Komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor/Fot. Getty Images
Wielka Brytania nie chce dawać imigrantom zasiłków, a Bruksela twierdzi, że to niezgodne z unijnym prawem. Komisarz UE żądania Brytyjczyków uznaje za dyskryminację.
Reklama
Reklama
"Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju członkowskiego" - zapowiedział komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

"Jeśli chodzi o tzw. eksport zasiłków rodzinnych, to wykluczamy jakiekolwiek zmiany, które byłyby dyskryminacją ze względu na narodowość pracowników z innego kraju UE, płacących podatki i składki na ubezpieczenie społeczne (w kraju goszczącym)" - stwierdził komisarz, komentując brytyjskie żądania ograniczenia "eksportu" zasiłków na dzieci.

Każdy obywatel kraju EU ma zagwarantowane prawo do zasiłków rodzinnych, nawet w przypadku, kiedy rodzina znajduje się w innym państwie. Łamanie unijnych zasad dotyczących zasiłków rodzinnych dla obywateli UE pracujących w innym państwie niż ich kraj ojczysty wynikają z traktatowego zakazu dyskryminacji pracowników.

Andor nie skomentował innych kontrowersyjnych pomysłów Brytyjczyków. Ostrzegł jednak Londyn, że żądania Londynu są niezgodne z unijnym prawem. Jego zdaniem, tocząca się w niektórych państwach dyskusja na temat nadużywania prawa do swobody przepływu osób i tzw. turystyki zasiłkowej, "jest emocjonalna, oparta na błędnych argumentach, a często podyktowana kalendarzem politycznym i zbliżającymi się wyborami".

"Badania stale potwierdzają korzyści wypływające ze swobody przepływu pracowników dla gospodarek krajów goszczących. Mobilni pracownicy uzupełniają braki wykwalifikowanej siły roboczej i raczej nie zabierają obywatelom krajów goszczących miejsc pracy. Więcej wpłacają do budżetu tych państw w formie podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, niż z niego otrzymują w formie świadczeń socjalnych. A zatem im więcej pracowników z innych państw Unii gości dany kraj, tym bardziej wypłacalny jest jego system zabezpieczenia społecznego" - tłumaczył Andor. KE szacuje, że ponad 13 mln obywateli UE żyje w innym kraju Wspólnoty, niż ich kraj ojczysty.

Aby rozwiać wątpliwości w związku z tzw. turystyką zarobkową, KE opublikowała wczoraj poradnik, wyjaśniający kryteria przyznawania świadczeń socjalnych imigrantom z innych państw UE.

Z danych KE wynika, że nieaktywni zawodowo imigranci z innych krajów Unii stanowią bardzo niewielki odsetek całkowitej liczby ludności w każdym państwie członkowskim oraz od 0,7 do 1 proc. całkowitej liczby ludności UE. Zdaniem KE, wyłudzanie świadczeń socjalnych jest często konsekwencją luk w prawie krajowym, a nie swobody przepływu osób w Unii.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama