Brexit "odchodzi w przeszłość". UK stało się najważniejszym partnerem handlowym głównego portu w UE
Dla porównania, ogólny obrót towarów przewożonych drogą morską w porcie wzrósł o 0,7 proc. rok do roku, podczas gdy handel śródlądowymi drogami wodnymi wzrósł o 4,4 proc.
Natomiast handel między Stanami Zjednoczonymi a Portem Morza Północnego zanotował spadek drugi rok z rzędu, obniżając się o 6 proc. do 5,1 mln ton.
Firmy współpracujące z Portem Morza Północnego stwierdziły w komunikacie prasowym, że liczby te pokazują, iż "wpływ Brexitu wydaje się należeć do przeszłości".
Szeroki na 60 km węzeł handlowy obejmuje belgijski port śródlądowy w Gandawie, a także holenderskie porty Terneuzen i Flushing, z około 550 firmami działającymi na tym obszarze.
Europejska prasa uznała skokowy wzrost brytyjskiego handlu z portem za znak, że można zapomnieć o negatywnych skutkach regulacji wprowadzonych po Brexicie.
"Brexit ‘a thing of the past’ as UK becomes major EU hub’s top trading partner"
— That Social Conservative (@ThatSocialUK) January 17, 2025
"Trade with Europe's North Sea Port surged by 26% last year, new figures show, allowing the UK to overtake the US as the port's biggest trading partner"https://t.co/bNNpV4hDrl
W ubiegłym roku UK dokonało przeładunku 6 mln ton towarów w porcie, co oznacza wzrost o 1,2 mln ton od 2023 r. i odwrócenie spadku obserwowanego w latach bezpośrednio po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo.
Flamandzki portal informacyjny VRT opisał odrodzenie jako "niezwykłe", podczas gdy Brussels Times stwierdził, że "wpływ Brexitu na działalność portu wydaje się zanikać".
W ubiegłym roku w Porcie Morza Północnego przeładowano łącznie 66,3 mln ton ładunków morskich. Po Stanach Zjednoczonych, trzecim i czwartym co do wielkości partnerem handlowym portu były Szwecja i Kanada.
Eksport towarów z UK do UE gwałtownie spadł w styczniu 2021 r. po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu. Chociaż od tego czasu handel ożywił się, wolumen towarów eksportowanych do UE w 2023 r. był nadal niższy o 11% w porównaniu z poziomami z 2019 r.
Dane sugerują, że spadek ten niekoniecznie był wyłącznie wynikiem Brexitu, a eksport z UK do krajów spoza UE również spadł o 11% od 2019 r. w następstwie pandemii.
UE była miejscem docelowym dla 42 proc. brytyjskiego eksportu w 2023 r., obejmującego 49 proc. eksportu towarów i 36 proc. eksportu usług.
Czytaj więcej:
Kontrole graniczne po Brexicie zagrażają bezpieczeństwu żywności w UK
Prezes Banku Anglii: Brexit osłabił brytyjską gospodarkę
Irlandia Północna będzie przestrzegać porozumienia brexitowego przez kolejne cztery lata
Brytyjczycy i obywatele UE są zgodni: Reset relacji UK-UE to konieczność
Brexit spowodował straty handlowe dla UK rzędu 27 mld GBP w ciągu pierwszych dwóch lat
Ściema i nie prawda .Jaki główny partner .W sklepach brakuje podstawowych produktów. Brakuje części do samochodów. Brakuje lekarstw i personelu .Większość jest inporyowana do UK nie eksportowana .Nawet gaz kupują choć posiadają własny. Polska kupiła złoto od uk ,a brytole posiadają zadłużenia. Czyli reklama przed wyborami .
Skoro jest granica sa cla podatki przepisy sanitarne itd , co z tego ze jest wymiana jak sporo stoi i czeka na administracje,chcieli maja