Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Boris Johnson chce mostu do Francji przez kanał La Manche

Boris Johnson chce mostu do Francji przez kanał La Manche
Johnson zapowiedział budowę innowacyjnego mostu, który połączy UK z Francją. (Fot. Getty Images/Wikipedia)
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson zasugerował podczas konsultacji brytyjsko-francuskich wybudowanie mostu do Francji przez kanał La Manche - poinformowały dzienniki 'The Times' i 'The Telegraph'.
Reklama

Podczas spotkania Johnsona z jego francuskim odpowiednikiem Jean-Yves'em Le Drianem, obaj ministrowie mieli porozumieć się w sprawie powołania komisji eksperckiej, która zajęłaby się analizą możliwych wspólnych projektów infrastrukturalnych, w tym ewentualnego mostu.

Według źródeł szef brytyjskiej dyplomacji, miał przekonywać, że to "kuriozalne", iż oba kraje połączone są jedynie torami kolejowymi obsługującymi połączenie Eurostar, a francuski prezydent Emmanuel Macron miał być z kolei entuzjastycznie nastawiony do pomysłu, odpowiadając "zgoda, zróbmy to".

Kanał La Manche ma w najwęższym miejscu około 32 km szerokości i znaczną różnicę poziomów po obu stronach, co wymagałoby zbudowania jednego z najbardziej skomplikowanych mostów na świecie. Obecnie najdłuższy most na świecie Danyang-Kunshan znajduje się w Chinach i ma ponad 164 km.

Profesor architektury z Uniwersytetu w Liverpoolu Alan Dunlop ostrzegł w rozmowie z "Timesem", że inwestycja mogłaby naruszyć "jeden z najczęściej używanych szlaków transportowych na świecie". "Byłoby łatwiej i taniej przesunąć Francję nieco bliżej" - zakpił naukowiec.

Ostrzej pomysł skomentował architekt Ian Ritchie z brytyjskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknej, który przypomniał niepowodzenie poprzedniego projektu zakładającego budowę mostu - wymyślonego przez Johnsona mostu-ogrodu na Tamizie w Londynie, na którego przygotowania do momentu ostatecznej rezygnacji z inwestycji wydano blisko 50 milionów funtów.

Ritchie ocenił, że wyciągając wnioski z poprzedniej inicjatywy, nie należy dopuścić do "prowadzenia polityki zagranicznej za pomocą budowania mostów". "Trzeba odsunąć tego bufona od kwestii środowiskowych i kanału La Manche, zostawiając ryby w świętym spokoju" - dodał.

 

  Komentarze


  • Szybki lopez
   19 stycznia, 12:35

   Taka ściema że to niby nie chcą się odcinać od Europy a brexicik wdrażają by zrobić raj podatkowy dla tych złodzieji z elit

  • Madzik
   19 stycznia, 14:32

   O proszę założył już kask i rękawice.Będzie się działo

  • Spidi
   19 stycznia, 17:01

   Ale po kiego grzyba? Nie ma na co kasy wydawac? Ze musi deptak budowac dla tych z dzungli w Calais?

  • Mordziaty
   19 stycznia, 18:16

   A czym się przejmuje cie? Przecież nie za wasze będzie budował, a jak chce ułatwić transport dzikich ludów do uk to rym niech już brytoli się martwią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama