Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bezpieczeństwo żywnościowe w UK zagrożone przez ekstremalne powodzie. Rolnicy biją na alarm

Bezpieczeństwo żywnościowe w UK zagrożone przez ekstremalne powodzie. Rolnicy biją na alarm
Bez wsparcia rządu dla brytyjskich rolników w sklepach może zabraknąć żywności... (Fot. OLI SCARFF/AFP via Getty Images)
Rekordowe opady deszczu, które nawiedziły Wielką Brytanię w ciągu ostatnich kilka miesięcy, spowodowały, że pola uprawne znalazły się pod wodą, a zdrowie zwierząt gospodarskich było zagrożone. To jeszcze bardziej zwiększyło presję na producentów żywności, którzy zaapaelowali o pomoc do rządu - informuje portal BBC.
Reklama
Reklama

Powodzie i ekstremalne warunki pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi osłabią produkcję żywności w Wielkiej Brytanii, jeśli rolnicy nie otrzymają większej pomocy - stwierdził Krajowy Związek Rolników (NFU).

Związkowcy ostrzegli przed "znacznie zmniejszoną produkcją" i "potencjalnymi zagrożeniami" dla jakości plonów w tegorocznych zbiorach i wezwali rząd do podjęcia dalszych działań w celu zrekompensowania powodzi rolnikom i wsparcia krajowej produkcji żywności.

Wiceprezydent NFU Rachel Hallos zaznaczyła, że brytyjscy rolnicy "stają na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych – jednego z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego Wielkiej Brytanii".

"Te skrajności mogą wkrótce stać się normą. Potrzebujemy jasnego planu od rządu, aby przygotować się do zmian klimatycznych w perspektywie krótko- i długoterminowej, abyśmy mogli w dalszym ciągu produkować żywność i dbać o obszary wiejskie" - dodała Hallos.

W odpowiedzi na ten apel rząd oświadczył, że rozważa rozszerzenie nowego programu odszkodowań i przypomniał, że od 2015 r. uchronił przed skutkami powodzi ponad 900 000 akrów gruntów rolnych.

"Rolnicy będą mogli otrzymać płatności za wszystkie działki gruntów, które zostały zalane w sąsiedztwie kwalifikującej się rzeki. Będziemy nadal słuchać rolników i zastanawiać się, jak możemy rozszerzyć program i poprawić wsparcie dla osób poszkodowanych" - zapewnił minister rolnictwa Mark Spencer.

Czytaj więcej:

Rolnicy protestują w Brukseli: "Wasz import, nasza klęska"

Walijscy rolnicy wciąż protestują przed parlamentem w Cardiff. Ustawili 5 500 kaloszy

Brytyjscy rolnicy chcą otrzymywać od rządu dochód podstawowy, aby sprostać trudnościom po Brexicie

  Komentarze
  • What
   14 kwietnia, 17:12

   nie kilka miesięcy a rok już leje. i niech ktoś mi powie o suszy przez następne 2-3 lata …

  • Raf
   15 kwietnia, 05:50

   A gdzie byli rolnicy jak Anglia glosowala za wyjsciem z unii, a teraz brak dotacji

  • Lono - Polak dumny
   15 kwietnia, 09:46

   Teraz to rolnicy angielscy powinni dostać dotacje ze swojego budżetu państwa. Polscy rolnicy dostają dotacje z polskiego budżetu, tylko, że kasa przechodzi przez Brukselę i to Bruksela zarządza naszymi pieniędzmi i Bruksela trzyma za mordę naszych rolników szantażując ich wypłatą ich własnych pieniędzy. A jakie wymogi musi spełnić polski rolnik, to nie przeszło by ci przez myśl.

  • Lechu
   16 kwietnia, 09:38

   Ty nie jestes "dummy" lono tylko "durny"

  • @Lono - Polak dumny
   16 kwietnia, 10:57

   bezczelnie klamiesz! To nie sa pieniadze rolnikow. Polska wiecej dostaje niz wplaca do EU kmiocie. Polscy rolnicy to milionerzy. EU zapewnila im nisko oprocenetowane kredyty na zakup sprzetu a oni jeszcze narzekaja. Zielony lad zostal wprowadzony prze pis kmiocie!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama