Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rolnicy protestują w Brukseli: "Wasz import, nasza klęska"

Rolnicy protestują w Brukseli: "Wasz import, nasza klęska"
Do Brukseli przyjechali głównie rolnicy belgijscy, ale są też francuscy, włoscy, hiszpańscy i irlandzcy. (Fot. HATIM KAGHAT/Belga/AFP via Getty Images)
W Brukseli przed Parlamentem Europejskim odbywa się dzisiaj od rana duży protest rolników. Do miasta wjechało ponad 1 000 ciągników belgijskich, które zablokowały drogi dojazdowe do europarlamentu, gdzie na dzisiaj zaplanowano unijny szczyt.
Reklama
Reklama

Ciągniki rolnicze pojawiły się przed PE już wczoraj wieczorem. Wcześniej teren wokół europarlamentu został ogrodzony zasiekami, na miejscu jest sporo policji.

Do Brukseli przyjechali głównie rolnicy belgijscy, ale są też francuscy, włoscy, hiszpańscy i irlandzcy. Protestują m.in. przeciwko polityce i regulacjom UE dotyczącym rolnictwa oraz importowi produktów rolniczych z innych krajów.

"Powstrzymajmy to szaleństwo", "Wasz import, nasza klęska", "To nie jest Europa, której chcemy" – takie hasła można przeczytać na maszynach rolniczych stojących na brukselskich ulicach.

Agencja Belga wskazuje, że kulminacją niezadowolenia wśród rolników był Europejski Zielony Ład, którego celem jest uczynienie Europy neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku oraz ustawa o przywracaniu przyrody, która ma na celu poprawę różnorodności biologicznej w ekosystemach rolniczych. Te regulacje nakładają na europejskie rolnictwo nowe wymagania i obciążenia.

"Jednocześnie zmiany klimatyczne stanowią coraz większe wyzwanie dla rolników. W Belgii i Holandii wymogi dotyczące emisji azotu i jakości wody wprawiają rolników w rozpacz. Hiszpańscy rolnicy zmagają się z przedłużającą się suszą, która poważnie ogranicza zużycie wody na ich polach. W Niemczech rolnicy blokują autostrady od początku stycznia, częściowo w ramach protestu przeciwko zniesieniu dopłat do oleju napędowego" – przypomina Belga.

Czytaj więcej:

Naukowcy oszacowali, ile miliardów ludzi może wyżywić planeta

Naukowcy sprawdzają, czy w Holandii da się na dużą skalę uprawiać ryż

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

Storczyki, pieprz i ananas zagrożone wyginięciem

  Komentarze
  • Aga
   1 lutego, 14:49

   Rolnicy protestuja od dawna,w tym we Francji,Holandii,Szkocji,Irlandii,Wloszech ,Polsce ,Rumunii i jeszcze kilka krajow.Moze to ja sie zatrudnie w Londynku...i bede pisal prawde,a nie cenzurowana propagande???

  • Hi
   1 lutego, 14:57

   Brawo dla tych Rolników !

  • Made in Poland
   1 lutego, 15:34

   @Aga - Wątpię, czy by Cię przyjęli do jakiejkolwiek polskiej redakcji... Ważna też jest znajomość polskiej pisowni, gramatyki (jesteś "Agą", a piszesz o sobie w rodzaju męskim) i posiadanie możliwości stosowania polskich znaków. Niemniej jednak próbuj - a może się uda?...

  • J23
   1 lutego, 17:51

   Made in Poland nie rob obciachu reszcie Rodakow i otworz oczy na swiat, skoncz w koncu jakas szkole albo przynajmniej kurs wieczorowy online, ewentualnie spytaj profesora Googla co moze jeszcze oznaczac Aga oprocz zdrobnienia od Agnieszki...

  • Xxx24
   2 lutego, 07:55

   A niemniej jednak, znaczy tyle co, niemniej niemniej lub jednak jednak. Brawo. Purysci jezykowi na Londynku.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2024
  GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama