Menu

Bez wsparcia rządu co czwartej gminie w Anglii grozi bankructwo w ciągu najbliższych dwóch lat

Bez wsparcia rządu co czwartej gminie w Anglii grozi bankructwo w ciągu najbliższych dwóch lat
Co dziesiąta gmina prowadziła już rozmowy z rządem na temat finansowego wsparcia. Na zdj. Birmingham, które oficjalnie ogłosiło bankructwo. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z niedawno przeprowadzonego badania, co czwarta gmina w Anglii może zbankrutować, o ile w okresie najbliższych dwóch lat nie otrzyma pomocy finansowej od rządu - poinformował 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Rady gmin ostrzegają przed "pogłębiającym się kryzysem", który może doprowadzić do cięć w kluczowych usługach publicznych w związku z deficytem budżetowym przekraczającym 2 mld funtów w przyszłym roku - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród szefów samorządów przez Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych (Local Government Association).

Louise Gittins, przewodnicząca LGA, oświadczyła, że samorządy lokalne stoją w obliczu "nadzwyczajnego kryzysu finansowego", w wyniku którego coraz więcej z nich znajduje się w niestabilnej finansowo kondycji.

Aby chronić lokalne usługi, LGA apeluje do minister finansów Rachel Reeves o zagwarantowanie samorządom stabilności finansowej w jesiennym budżecie, w tym o zawarcie wieloletniego porozumienia finansowego i dokonanie przeglądu zmieniającego system finansowania samorządów lokalnych.

W lutym bezprecedensowa liczba 19 samorządów uzyskała od rządu porozumienia ratunkowe, określane mianem nadzwyczajnego wsparcia finansowego (EFS), w celu wywiązania się z prawnego obowiązku zbilansowania własnych ksiąg rachunkowych.

Pozwoliło to samorządom na zaciąganie pożyczek oraz sprzedaż gruntów i budynków, co - jak ostrzegło LGA - zapewniło "tymczasową ulgę finansową", ale może przeciążyć "i tak już borykające się z trudnościami samorządy dalszym zadłużeniem i kosztami w przyszłości".

Z ankiety przeprowadzonej przez LGA wynika, że około co dziesiąta gmina prowadziła już rozmowy z ministerstwem ds. mieszkalnictwa, społeczności i samorządów lokalnych na temat otrzymania wsparcia w sytuacjach kryzysowych, a 25% z nich prawdopodobnie złoży wniosek w latach 2025-26 i 2026-27, przy czym liczba ta wzrasta do 44% w przypadku gmin mających zobowiązania w zakresie opieki społecznej.

Badanie pokazuje, że największa presja związana jest z opieką społeczną, a następnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i usługami dla osób niepełnosprawnych (Send), transportem uczniów do szkół i bezdomnością. LGA twierdzi, że jest to spowodowane inflacją i presją płacową, a także rosnącym popytem na świadczone usługi.

Badanie pokazuje również, że samorządy rozważają ograniczenie godzin pracy i usług, zmniejszenie liczby pracowników pierwszej linii, wydłużenie czasu oczekiwania i podniesienie niektórych opłat.

Dwie trzecie gmin stwierdziło, że cięcia dotkną parków, terenów zielonych i obiektów sportowych (62%), podczas gdy prawie osiem na dziesięć wskazało usługi i wsparcie dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dwie trzecie respondentów stwierdziło również, że cięcia dotkną usług i wsparcia dla dzieci, młodzieży i rodzin (63%).

Oddzielnie, organizacja County Councils Network (CCN) stwierdziła, że 26 największych gmin w Anglii może ogłosić bankructwo do 2027 r., jeśli ich wielomiliardowe deficyty będą obciążać ich budżety. Specjalny mechanizm księgowania znany jako "statutory override", który pozwala samorządom nie ujmować zadłużenia z tytułu Send w bilansach, ma wygasnąć w marcu 2026 roku.

Według obliczeń CCN z dnia na dzień potroiłoby to ich deficyt finansowy i zwiększyłoby ryzyko ogłoszenia upadłości przez rady o 60%.

Wzrastające zapotrzebowanie i koszty spowodowały, że 38 hrabstw i największych jednostek samorządowych w Anglii odnotowało w tym roku deficyt w wysokości 2 mld funtów, a liczba ta ma wzrosnąć do 2,7 mld funtów w latach 2025-26.

Czytaj więcej:

Birmingham bankrutuje i ogranicza usługi miejskie. Pieniędzy brak nawet na oświetlenie ulic

Kolejna londyńska gmina na skraju bankructwa

"Bankrutujące" brytyjskie miasto posiada dzieła sztuki warte 451 mln funtów

Jeden na 50 londyńczyków mieszka w lokalu tymczasowym, co kosztuje gminy 90 mln GBP miesięcznie

Stojąca w obliczu bankructwa londyńska gmina musi dokonać szeregu ekstremalnych cięć wydatków

    Komentarze
    • Celestyn76
      24 października, 16:41

      Rozrośnięta biurokracja i tyle w USA Chicago sprzedało bankowi prawa do opłat parkingowych za spłatę dlugu a bank te sumę odbił sobie w chyba 3lata więc pozostałe 86 będzie na plusie wiele miliardów niestety Anglia bez kolonii które rabowała stacza się w przepaść tylko City banki i offshore ratuje budzet

    • Czytelnik
      24 października, 18:00

      Jednym słowem należy bardziej dbać o pontoniarzy a tych co płacili podatki pogrążyć i będzie ok

    • Przemko
      24 października, 18:02

      Upadek tego lewackiego kraiku jest nieunikniony. Ale nic to - mnie tu 30 letni kredyt na "dom" z tektury nie trzyma.

    • Emigrant
      25 października, 05:19

      Nie doszło by do takiej sytuacji gdyby pracownicy urzędu miasta nie zatrudniali swoich rodzin .Dublowanie miejsc pracy ,lub stwarzanie nie potrzebnych miejsc żeby upchnąć swoją rodzinę. Oraz nie prawidlosci w przydzielaniu mieszkań socjalnych .Wielu z nich pobiera niezgodne z prawem popiera dodatek do mieszkania .A na koniec zakup pojazdów dla pracowników, to absurd ,każdy prawie pracownik posiada służbowy samochód a opłaty ponosi podatnik. Zgroza i mafia

    • Janusz z PGR
      25 października, 14:29

      Ułomne materace śmieje się z was i waszych nędznych osiągnięć. 15 lat ani języka ani zawodu ani 30 f na bilet do zadłużonej Polski. Co wy sobię wyobrażaliście przyjeżdżając do Anglii, że wam leniom wszystko dadzą zadarmo? Dzięki wam mam spory ubaw.

    • Baśka
      25 października, 14:31

      W 100% zgadzam się z ,,Emigrant" te wszystkie councile to legalna mafia. Eling Council nadal ma pandemię i do urzędu się nie dostaniesz. Z domu zdalnie wszyscy pracują...przepraszam przez duże P...ajacują.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama